Украйна вини „Газпром“ за намаления транзит към България
Пониженото налягане по балканското направление е заради несъответствие между заявките на руския монополист и фактическото търсене, алармира \"Укртрансгаз\"
Газова криза пред вратата
Украинската газотранспортна компания „Укртрансгаз” (УТГ) уверява, че Украйна своевременно и в пълен обем осигурява транзита на руски природен газ към Европа. За това информира тази сутрин пресслужбата на компанията в официалната си страница.
Коментарът идва, след като онзи ден вицепремиерът по икономическите въпроси Екатерина Захариева и вчера ресорният енергиен министър Васил Щонов признаха за намаленото налягане в транзитния поток към България. Те обаче отричат да има "газова криза", като повтарят позицията на руския енергиен монополист за "наличие на технически проблеми", за които пък не знае основният транзитьор към Балканите - УТГ.
От украинското държавно дружество намекват, че руският енергиен монополист „Газпром“ подава по-малко количества от заявените от европейските потребители. „Понижаването на налягането в магистралните газопроводи в балканско направление от 38 бара до 34 бара в сряда е свързано с несъответствие между заявките на „Газпром” и фактическото търсене на потребителите”, се казва в изявлението.
„В резултат на такава безотговорност потребителите са изпомпали повече природен газ, отколкото е предвидено в заявките и фактически транспортирано от страна на „Газпром“ до украинската ГТС“, обясняват от УТГ.
Украинският оператор също така подчертава, че „неведнъж официално се е обръщал към „Газпром“, „Газпром експорт“ и представителството на „Газпром експорт“ в Република България за необходимостта да се осигури съответствие на заявките и действителното търсене на страните-вносители“, припомнят от УТГ.
От „Укртрансгаз“ поясняват, че за решаване на този проблем ще помогне подписването на директен договор за обединяване на мрежите (интерконекторна връзка) между УТГ и румънския оператор SNTGN TRANSGAZ SA.
Украинският оператор на ГТС уверява, че „има готовност да подпише такъв договор с румънските колеги“. „Директни отношения между операторите ще позволят по-точно да се прогнозира търсенето и да предоставят съответните потоци на газ за потребителите на Балканите“, смятат в Киев.
От УТГ обясняват, че по действащата схема има посредник в лицето на дъщерното дружество на „Газпром“ - „Газпром експорт“. „На границата между Украйна и Румъния „Укртрансгаз“ предава газа, на свой ред, на виртуалния оператор „Газпром експорт“, който пък отговаря за по-нататъшното взаимодействие с румънския оператор“, поясняват от компанията.
Украинският оператор иска да се елиминира руският посредник. „Наличието на виртуален оператор, който няма съответен лиценз и е директно свързан с доставчика „Газпром“ е нарушение на нормите на Третия енергиен пакет на Европейския съюз. Имплементирането на Третия пакет обаче е задължение за всички страни от Енергийния съюз, чиито членове са Румъния, Украйна и България“, става ясно от позицията на Киев по газовия спор.
По време на намаленото газоподаване към Полша, Словакия и Унгария преди месец, което от страна на „Газпром“ целеше осуетяване на реверса към Украйна, президентът на „Газпром“ Алексей Милер докладваше пред руския държавен глава Владимир Путин, че не се транспортират количествата „над заявените предварително“. Той обаче призна, че „Газпром“ активно зарежда своите подземни газохранилища (ПГХ) за предстоящата зима, като то очевидно е по-приоритетно от това да се доставя в необходимите количества на европейските потребители, които ще могат да запълнят своите резерви за зимата едва след като Русия се подготви сама.