Слънчевите панели са толкова евтини, че застрашават сектора
В ЕС общият инсталиран фотоволтаичен капацитет достигна 273.7 GW
Глобалната слънчева индустрия постига рекорден растеж, но е изправена пред значителен натиск, особено в производството. Повече от 1.6 TW фотоволтаични системи са функционирали в целия свят до началото на 2024 г., произвеждайки 2136 TWh електроенергия – еквивалентно на 8.3% от общото глобално търсене.
Това сочи последният доклад на Програмата за фотоволтаични енергийни системи (PVPS) на Международната агенция по енергетика (IEA).
Но въпреки рекордната 2023 г. за слънчева енергия, слънчевото развитие в много страни има проблеми. Изключение прави Китай, който е концентрирал слънчевото развитие до „невиждано ниво“. Страната разраства вътрешния си пазар, за да поеме свръхкапацитета на собствената си индустрия, каза МАЕ.
В мониторинга се обяснява, че никоя друга страна не може да се справи с темпото на Китай, което води до значителен свръхкапацитет в производството на слънчевата индустрия. Според доклада на МАЕ Китай е държал 92% от световното производство на полисилиций миналата година, както и 98% от производството на пластини, 91.8% от производството на клетки и 84.6% от производството на модули.
Свръхкапацитетът доведе до срив на цените на фотоволтаичните компоненти, особено на модулите, добавя агенцията. Най-ниската цена на модула сред докладващите страни през 2023 г. е достигнала около $0.14/W, което е „значително под всичко, виждано досега“. В него се казва, че това е „пряка последица от големи обеми производство, които се появиха онлайн през 2023 г., доста над капацитета, който пазарът може да поеме“.
Ниските цени са продължили и през 2024 г., падайки под $0.10/W. В доклада се казва, че това застрашава жизнеспособността на цялата фотоволтаична производствена индустрия и излага на риск проекти, предназначени да създадат местни работни места.
Този временен дисбаланс между търсенето и предлагането оказа огромен натиск върху производствената индустрия и вероятно ще доведе до консолидация и възможни фалити“, каза Гаетан Масон, мениджър на Програмата за фотоволтаични енергийни системи.
По думите му конкурентоспособността на сектора вече беше гарантирана при цените от средата на 2023 г. и перспективите за бързо развитие през следващите години остават ярки в много страни.
Нови солари
В края на 2023 г. общият инсталиран фотоволтаичен мощностен капацитет в Европейския съюз достигна 273.7 GW. Както и на по-широкия европейски пазар, жилищните, търговските и индустриалните покриви са най-важният сегмент, с 61% от новите допълнения на капацитет (увеличение от 57% спрямо 2022 г.). Пазарът през 2023 г. беше до голяма степен повлиян от остатъците от скоковете на цените на пазара на електроенергия от края на 2022 г. и агресивното ценообразуване на модулите, тъй като производственият капацитет в Китай се увеличи значително. Четиринадесет държави са инсталирали повече от 1 GW, като Германия оглавява списъка (15 GW), следвана от Испания (8.9 GW), Италия (5.3 GW), Полша (4.9 GW), Холандия (4.8 GW), Франция (4 GW) и Австрия (2.6 GW). Белгия, Швеция, Унгария, Гърция, Португалия, България и Румъния инсталираха между 1 GW и 2 GW нов капацитет.
Според данните приносът на глобалния соларен сектор към глобалната икономика значително се е ускорил през последните няколко години, като сега секторът отговаря за 7 милиона работни места по целия свят. Общата бизнес стойност на фотоволтаичния сектор възлиза на 400 милиарда долара през 2023 г.