Унгария намекна за 750 млн. евро, за да подкрепи забраната за руския петрол
В Брюксел вече изготвят варианти за финансиране, за да си гарантират подкрепа от Будапеща
Унгария намекна, че се нуждае от 750 млн. евро, за да подкрепи готвеното от Европейската комисия ембарго върху руския петрол. Това стана ясно от изказване на външния министър Петер Сийярто пред испанското издание El Pais. В интервюто той посочва, че Унгария не може да подкрепи предложението на ЕС за забрана на целия внос на руски петрол без „решение“ за разходите, които държавата трябва да направи, за да адаптира енергийните си доставки и инфраструктура. Коментарът му е най-конкретното назоваване, до което Унгария е стигнала по отношение на цената си за подкрепа на шестия пакет от санкции на ЕС.
Все още няма гаранция, че Будапеща ще подпише или че други държави от ЕС ще подкрепят споразумение за предоставяне на финансова помощ на правителството на премиера Виктор Орбан. Според информация на Politico служители в Брюксел вече изготвят варианти за финансиране, за да убедят Будапеща да подкрепи нов кръг от санкции.
Иначе в изказването си Сийярто подчерта, че предложението на Еврокомисията „създава огромен проблем“ на Унгария.
Нашата рафинерия е предназначена за руски петрол. За да преработим други видове петрол, ще трябва да инвестираме между 500 и 550 милиона евро — това ще отнеме около четири години. За да подменим нефтопровода от Русия, ще трябва да разширим капацитет на газопровода Адриатическо море, което би означавало 200 милиона евро и не знаем колко време ще отнеме това“, коментира Сийярто.
Според него предложеното от Брюксел ембарго срещу Москва вреди повече на унгарците, отколкото на Кремъл. Унгария се противопоставя на предложената забрана на петрола, предупреждавайки, че въздействието върху нейната икономика ще бъде ужасно.
Брюксел обмисля дали да предостави на Унгария повече финансиране чрез новата енергийна стратегия на Блока, която ще бъде обявена следващата седмица. Но на среща в сряда няколко държави от ЕС изразиха опасения относно предлагането на компенсация за Унгария.
Длъжностните лица отрекоха каквато и да е връзка между дискусиите за забраната на петрола и спора между Комисията и Будапеща за съкращаване на еврофинансирането на Унгария за подкопаване на стандартите за върховенство на закона.