Юрта вместо луксозен хотел: Нова мода в българския туризъм
На няколко места в България вече са изградени юртени селища, които се търсят много от по-младите и екологично отговорни поколения
Колкото по-свързани стават хората с технологиите, толкова повече искат да избягат от тях и да се доближат максимално до природата. Космополитните градове са отеснели толкова много, че все повече хора предпочитат почивка в планината или на село, отколкото уикенд в големия град.
Младото поколение
Т.нар. „преходно поколение“, или милениумите отдават важно значение на глобалните екологични събития във всичките им аспекти – земетресения, наводнения, безводие, промени в климата, замърсяване на природата, замърсяване на въздуха, епидемии и пр. Особено чувствителни са към локалните събития, свързани с ГМО и пестициди в храните, запрашаването на въздуха. Това ги прави и двигателите на близкия до природата туризъм и са тези, които създават новите тенденции в сектора и диктуват правилата.
Едно от най-новите течения, които навлизат в българския туризъм, е създаването на юртени селища – които да са максимално близо до природата, но и да предлагат комфорт на посетителите.
Юртата е преносимо жилище, вид палатка от филц (бел. ред – плат, който се изработва не чрез тъкане, а чрез пресоване под пара или гореща вода). Тя представлява кръгла дървена конструкция.
Изключително много се харесва мястото от младите хора. Те налагат тенденцията и търсят този контакт с природата. Семействата също много харесват този вид туризъм“, споделя пред Economic.bg Цанко Колев, отговорник на едно от юртените селища в България.
То се намира в с. Неофит Рилски, в община Ветрино, област Варна. Първите 10 юрти са поставени в началото на 2022 г., а в края ѝ – още десет. През тази година се очаква селището да заработи с пълен капацитет, който е до 150 души. Те разполагат с почти всички удобства на една хотелска стая, включително и отопление.
Селището се намира в гориста местност, а създаденото огнище, на което се събират вечер хората, много се харесва“, разказва още Колев.
Снимката е илюстративна; източник: Pixabay
Такъв тип настаняване се предлага на още две места в България – в селище близост до курорта "Албена", както и в Софийска област в подножието на Плана планина.
Нашата цел е нулево въздействие върху околната среда!“, казват собствениците на юртите в Плана.
Електричеството в селището се генерира от соларни панели, водата се подава от кладенец, а тоалетната е суха – с компостиране на отпадъци, става ясно от описание на мястото за настаняване, което се предлага през платформата Airbnb.
Всичко, което е алтернативно в момента се търси и толерира“, казва Радослав Минков, председател на Асоциацията на къмпингите в България.
Според него обаче в момента не може да бъде направен анализ дали подобен тип настаняване би бил привлекателен в България за дълъг период от време.
Къмпинг туризъм в България
Асоциацията, която оглавява Радослав Минков, се е заела със задачата да промени облика на къмпинг туризма в България. Като първа стъпка е промяна в категоризацията на тези места.
Надяваме се до началото на активния летен сезон да успеем да довършим наредбата и да има правителство, с което да говорим“, казва Минков.