Увеличение на данъците: най-доброто за жилищния пазар в България?
Експертите очакват "хубавите" имоти да продължат да се търсят и да поскъпват, а "лошите" – логично да губят интереса на купувачите
По-високите данъци за имотите биха подобрили ситуацията в сектора, като се облагородят градовете, в които живеем. Това стана ясно от дискусия, която се проведе по време на финалния за годината форум на Imoti.net, който се проведе в четвъртък в София.
За да живеем на чисто и хубаво, трябва да се плаща“, казва инж. Георги Шопов, председател на Националната асоциация на строителните предприемачи (НАСП).
Георги Илиев, кмет на столичния район „Слатина“, който също взе участие във форума, изрази подобно мнение – че промяната в методиката на пазарната оценка на жилищата е правилната посока за създаването на една по-конкурентна среда.
Коментарите дойдоха по повод предложените от правителството и Националното сдружение на общините (НСОРБ) промени в Закона за местните данъци и такси. Те предвиждат размерът на данък сгради да се диференцира от общините по населени места, по зони в тях или по вид на имотите. Второ – общините да могат да променят данъчните оценки на жилищата на всеки две години, в зависимост от състоянието на пазара на имоти.
На този етап обаче всичко това са само предложения и предстои да бъдат разгледани и съответно одобрени/отхвърлени от парламента.
Парите от данъците идват в общината, за да направим града по-добро място за живеене. Трябва да си получаваме средствата от собствениците на имоти, а не да принуждаваме инвеститорите да облагородяват пространствата“, казва Георги Илиев.
В момента по закон всеки инвеститор, получил разрешение от съответната община за строителство, се задължава да облагороди пространството около сградата, която строи.
С тези ниски данъци за собственост градът няма как да изглежда по-добре. Дали ще бъде по данъчна оценка или пазарна, това няма значение. Страх ги е да кажат (бел. ред. – политиците), че няма как нещо да се промени, освен ако не се вдигнат данъците“, казва Георги Шопов.
Темата за увеличаването на данъците за притежателите на жилища в България се е повдигала многократно през годините, но до момента реални стъпки към промяна на законодателството не се бяха предприемали. Според експерти в областта на недвижимите имоти чрез увеличението на данъците може да се намери решение на проблема както с презастрояването, така и с необитаемите жилища.
Кметът на район „Слатина“ е на мнение, че новото управление на София ще промени и Общият устройствен план на града, което ще помогне на столицата да промени напълно облика си. За момента официална заявка в тази посока от страна на СОС все още няма.
Цени на жилищата
За хубавите имоти цените ще продължават да се вдигат, а за имотите с лоша характеристика, ниско качество и в непредпочитан район, съвсем логично, при спад на сделките да спаднат и цените. Това прогнозира изпълнителният директор на „Адрес недвижими имоти“ Гергана Тенекеджиева, която представи анализ на пазара на жилищни имоти в София и региона.
На потребителите, които си задават въпроса дали сега е подходящият момент за покупка на имот, Тенекеджиева отговори, че това се прави винаги при необходимост от жилище. При покупка с инвестиционна цел обаче трябва да се обърне по-голямо внимание на останалите характеристики на имота, защото те са от съществено значение за бъдещата стойност и цена на имота.
Експертът посочи, че заради високите цени в столицата не винаги можем да си купим имот на желаното от нас място и затова става все по-модерна схемата – „купуваш си имот, даваш го под наем и живееш под наем“.
Сделките
Последното трето тримесечие беше петото със спад на сделките в София и той бе едва пет на сто, напомни Тенекеджиева и допълни, че тенденцията е към успокояване на спада. По темата дали има "балон" при недвижимите имоти експертът посочи, че „сме много далеч от броя на сделки, реализирани преди кризата от 2008 г.“
Тя отчете намаляващата инфлация и ръстовете при заплатите, като отбеляза, че това са благоприятни фактори за пазара на недвижими имоти.
Търсенето
Търсенето спрямо година назад е спаднало с пет на сто", каза експертът.
Тя отбеляза, че през 2021 г., когато е бил отчетен най-големият обем на сделки в София, на един новорегистриран продавач са се падали 2.5 купувачи, докато през 2019 г. – най-активната за пазара година, съотношението е било съответно един и трима. През 2022 г. пазарът е балансиран и за една нова оферта има един купувач. Все още пазарът на недвижими имоти не е станал „вълнообразен“ – със спадове и ръстове на сделките в контекста на началото на войната, но през последните няколко тримесечия подобна тенденция има при търсенето заради темата с повишаването на лихвите.
Кредитирането
България е раят на света. Няма по-ниски лихви от тези при нас и банките продължават да ни гарантират, че лихвените проценти ще бъдат ниски“, каза експертът.
Тя изтъкна, че критериите по отпускането на заеми се затягат, но продължават да се отпускат големи заеми, но това е далеч от картината през 2008 г. Тогава имахме колкото кредити, толкова и спестявания в банките и много по-сериозна кредитна задлъжнялост, която се усещаше още преди банките да заявят, че повече няма да дават пари, каза Тенекеджиева.
Заместник-председателят на Националния статистически институт Свилен Колев цитира данни на БНБ за октомври, които показват ръст на депозитите с над десет на сто на годишна база, а ръстът на ипотечните кредити за същия месец спрямо октомври миналата година е бил 19.2 на сто. По думите на експерта това е най-бързият растеж от май 2009 г.