В името на климата: ЕС официално излиза от спорната енергийна харта
Държавите ще могат да гласуват в подкрепа на модернизирането на договора
Европейският съюз официално реши да се откаже от противоречивия енергиен инвестиционен пакт, който според критиците му възпира енергийния преход.
През 1998 г. повече от 50 държави подписаха Договора за Енергийната харта, международно споразумение, изготвено след падането на Съветския съюз.
Основната му цел беше да защитава интересите на европейските енергийни компании, които притежават активи в страни от бившия съветски блок, както и да насърчава енергийната сигурност и сътрудничеството между подписалите го страни.
Тогава международната общност осъзна, че изгарянето на изкопаеми горива не е без последствия, което подтикна забележителни инициативи за климата като Парижкото споразумение и Зелената сделка на ЕС.
В четвъртък окончателното одобрение от енергийните министри в блока дава окончателна зелена светлина за ЕС и Евратом да се оттеглят от Договора за енергийната харта, след като Европейският парламент го одобри по време на последната си пленарна сесия през април 2024 г.
На членовете на ЕС ще бъде дадена възможност да гласуват в подкрепа на модернизирането на договора. Ако страните все пак искат да останат в пакта, те ще изискват специално разрешение от ЕС.
Крайъгълният камък на Договора за енергийната харта е механизмът за уреждане на спорове между инвеститор и държава (ISDS), който продължава да съществува в много други инвестиционни договори. ISDS позволява на компаниите да съдят правителства чрез частни арбитражни съдилища, ако приемат или прилагат закони, които засягат инвестициите на компаниите. През последните години някои компании го използваха, за да започнат дела за милиарди долари срещу мерки за затваряне или ограничаване на проекти за изкопаеми горива, допълва Reuters.
Лукас Шауг, адвокат в Международния институт за устойчиво развитие преди време коментира, че Инвеститорите в изкопаеми горива са използвали Договора, за да оспорят правителствените мерки за климата чрез уреждане на спорове между инвеститор и държава (ISDS) по-често от всеки друг инвестиционен договор."
„Много съм щастлив и ще благодаря на всички вас около масата, че работите усилено с екипа на белгийското председателство, за да излезем от задънената улица по този файл“, каза белгийският министър на енергетиката Тине Ван дер Стратен.
Брюксел предложи излизане на ЕС от договора миналата година, след като страни членки, включително Дания, Франция, Германия, Люксембург, Полша, Испания и Холандия, обявиха индивидуални планове за излизане, като повечето се позоваха на опасения от изменението на климата.