В навечерието на изборите: Турция започва добив на газ от Черно море
Част от суровината ще бъде за износ, а България е потенциален клиент
Турция се готви да поеме първата си доставка от голямото находище на природен газ в Черно море „Сакария“, открито преди близо три години. Държавната нефтена и газова компания Turkish Petroleum ще започне тази седмица да доставя газ от три кладенеца в ултрадълбокото газово находище.
Турция разработва проекта с консорциум, който включва американската група за петролни услуги Schlumberger и базираната в Обединеното кралство компания Subsea 7.
Турция е огромен вносител на енергия и почти целият газ, който консумира, идва от чужбина, което прави проекта „Сакария“ значителен тласък за енергийния сектор на страната. Нетният енергиен внос на Турция, който включва петрол, газ и други продукти, е бил 80 милиарда долара миналата година.
Съоръжението ще започне да произвежда 10 милиона кубически метра газ на ден, след като още седем сондажа влязат в експлоатация през септември. Това би възлизало на около 7% от общото потребление на газ в Турция през миналата година, според изчисления на Financial Times, базирани на данни на Регулаторния орган на енергийния пазар.
Част от газа, произведен на мястото, ще бъде изнесен, като правителството на Ердоган вижда „добър потенциал за европейския газов пазар“. Много правителства на континента остават загрижени за доставките през следващата зима, след като основните руски тръбопроводи са затворени.
При съществуващите пазарни условия смятам, че няма да имаме затруднения с намирането на клиенти“, заяви директорът на Turkish Petroleum Мелих Хал Билгин.
Припомняме, че по време на парламентарен контрол в началото на годината служебният енергиен министър Росен Христов предположи, че заради големите си газови находища Турция скоро ще започне да участва в нашите процедури за доставка.
Turkish Petroleum, която похарчи 1.8 милиарда долара за първата фаза на проекта, планира да увеличи производството през следващите години.
Билгин каза, че се надява производството да достигне 40 милиона кубични метра на ден, след като работи на пълен капацитет. Той отказа да коментира колко ще струват бъдещите фази, но каза, че е уверен, че Turkish Petroleum може да осигури финансиране, тъй като газът се смята за „преходно гориво“.
Първите доставки от най-амбициозния проект за производство на енергия в Турция идват точно преди президентските избори на 14 май, в които Ердоган се намира в близка надпревара срещу главния си опонент Кемал Кълъчдароглу.