Ваксина може да осигури лечение на 90% от туморите
Това установиха датски учени от Университета в Копенхаген и Университета в Британска Колумбия
При тестване на ваксина за малария за бременни жени, датски учени са се натъкнали невероятно откритие, което може да се окаже изключително ефективно оръжие срещу рака, което може да действа при 90% от туморите при хората. Учените възнамеряват да започнат клинични изпитвания с хора до 4 години.
Датските учени от Университета в Копенхаген и Университета в Британска Колумбия може би са постигнали голям пробив при борбата срещу рака, който може да доведе до разработване на нови медикаменти срещу едни от най-честите и проблемни заболявания - ракът.
Учените открили, че протеин в състава на маларийния плазмодии може да се използва, за да се атакуват повечето видове тумори. На този етап ефекта е тестван само чрез in vitro и при мишки.
Спроред изследователите въглехидрат, с помощта на който маларийният паразит се прикрепя за плацентата при бременни жени, се открива също и при ракови клетки. Учените са произвели този протеин и са добавили към него токсин. Комбинацията от маларийния протеин и токсина открива раковите клетки, свързва се с тях, след което бива погълнат. Във вътрешността на раковата клетка токсинът се освобождава и я убива. Открието е било публикувано съвсем наскоро в списанието Cancer Cell.
"В продължение на десетилетия, учените са търсили сходства между растежа на плацентата и на туморите. Плацентата е орган, който само за няколко месеца пораства от само няколко клетки до орган с тегло около 1 кг., който осигурява на ембриона кислород и хранителни вещества в сравнително нехарактерна среда. В известен смисъл, туморите правят почти същото - те растат агресивно в сравнително нехарактерна среда," разказва Али Саланти (Ali Salanti) от Отдела по имунология и микробиология към Университета в Копенхаген.