Вечерни новини: БНБ с механизъм за следене на ипотечните кредити; Започва производство на катамарани в Силистра
Интерес към ПИБ има, но няма задействан дю дилиджънс и още акценти от деня
БНБ въвежда механизъм за следене на отпусканите ипотечни кредити
Българската народна банка (БНБ) въвежда нови изисквания към банките в България по отношение на ипотечните кредити. Те не са свързани с директен контрол върху отпускането на заеми, а по-скоро с качественото и количественото им отчитане пред регулатора, което ще става на всеки три месеца.
Интерес към ПИБ има, но няма задействан дю дилиджънс
Петата най-голяма банка в България по активи – Първа инвестиционна банка (ПИБ) – отрече да е в напреднала фаза на продажба, но признава за интерес от български и чуждестранни инвеститори. Финансовата институция съобщава това в своя позиция след информацията на „Капитал“, базирана на източници на изданието, че най-голямата банка с българска собственост се продава.
Държавата е абдикирала от ангажимента си към висшето образование
Въпреки че служебният кабинет осигури близо 80 млн. лв. за възнагражденията в държавните висши училища, на 20 май 44 университета затвориха врати в знак на протест. 39 млн. лв. от средствата са заложени в бюджета и бяха гласувани от Министерския съвет преди седмица, а в понеделник бяха отпуснати и извънредните 40.7 млн. лв., осигурени за сметка на преструктуриране на други разходи.
Американската EXIM Bank може да финансира 7-ми блок на АЕЦ „Козлодуй“
Експортно-импортната банка на Съединените американски щати EXIM Bank започва да разглежда възможността да се включи в заемното финансиране на 7-ми блок в АЕЦ „Козлодуй“. Това стана ясно след среща на служебния министър на енергетиката Владимир Малинов с председателя на Борда на директорите и президент на EXIM Bank Рита Люис.
Започва серийно производство на катамарани в Силистра
Българският производител на плавателни съдове ELICA YARD стартира серийно производство на катамарани в Силистра. Компанията обособява отделна сграда, част от производствената си база, в която ще се строят бъдещите катамарани.
Частен инвеститор има интерес към завод за зелен водород в Девня
Европейският съюз определя зеления водород като едно от горивата на бъдещето и има за цел да генерира 10 милиона тона от него до края на десетилетието. Към 2022 г. обаче данните показват, че производството му е едва 20 000 тона. Все пак темата набира все по-голям интерес.
Защо едно ново работно място в Добрич значи повече от подобно в София
Десет нови работни места в Добрич водят до увеличение в местната заетост с общо 25 позиции. Докато в София десет нови работни места не водят до верижен ефект. Това става ясно от първото по рода си изследване за България на т. нар. местни мултипликатори на заетостта. То е дело на Съвета за икономически анализи, който бе учреден миналата година като част от Плана за възстановяване.
НСИ отчита 5% безработица за първото тримесечие на годината
Осезаем ръст на безработицата за първото тримесечие на 2024 г. отчита Националният статистически институт (НСИ). В периода януари – март 2024 г. коефициентът на безработица в страната е 5%, което е увеличение с 0.6 на сто година по-рано. За сравнение през януари-март 2023 година, той е бил 4.4%.
Директорът на ОПУ-Варна бе уволнен заради катастрофата с НСО и Кирил Петков
Директорът на Областното пътно управление във Варна инж. Явор Пасев и началникът на отдел „Инвестиционно-ремонтни дейности“ Севдалина Казълова са временно отстранени от работа. По искане на служебния регионален министър Виолета Коритарова срещу тях е образувано дисциплинарно производство, съобщават от ресорното ведомство.
КЗК установи проблем с „новите“ правила за екскурзоводите
Комисията за защита на конкуренцията (КЗК) установи, че Наредбата, която регулира работата на екскурзоводите в България, ограничава конкуренцията. „Стеснява броя на участниците на пазара и може да доведе до завишение на цените“, се казва в становището на антимонополният орган.
Турция става най-големият производител на въглищна електроенергия в Европа
Турция изпревари Германия и стана най-големия производител на въглищна електроенергия в Европа през първите четири месеца на 2024 г., показват данни на енергийния мозъчен тръст Ember, цитирани от Reuters.
Защита от високи цени на тока: ЕС окончателно променя енергийния пазар
Пълномащабната руска инвазия в Украйна предизвика сериозни скокове в цените на енергията в целия Европейски съюз през 2022 г. За да се избегнат ценови шокове в бъдеще, Брюксел променя структурата на своя пазар на електроенергия.
Интернет всъщност може да „изчезва“
Едно от неписаните правила на интернет гласи, че човек винаги трябва да внимава какво публикува, защото то „остава завинаги“. Ново проучване на Pew Research Center обаче показва, че това невинаги е вярно. Оказва се, че голяма част от каченото онлайн съдържание всъщност се запазва за кратко време.