Вечерни новини: „Газпром“ в колапс; Пътното поддържане е под въпрос
МТ дава 1.2 млн. лв. на журналисти и блогъри за „опознавателни турове“; Саудитска Арабия и Русия удължават съкращенията на добива на петрол
„Газпром“ в колапс: Путин търси нови пазари за руския газ
Приятелската среща в курорта Сочи между руския президент Владимир Путин и турския му колега Реджеп Ердоган даде да се разбере, че връзката им е трайна и вероятно ще продължи да се развива. Това е така до голяма степен защото и двете страни могат да спечелят повече от партньорството, отколкото да загубят.
Жалби и спрени поръчки поставят под въпрос пътното поддържане в България
32 жалби от фирми, 19 открити производства в Комисията за защита на конкуренцията (КЗК) и 3 изцяло спрени поръчки за пътно поддържане в страната. Така изглежда равносметката само месец, след като новата власт стартира 7 търга за кърпене на дупки по пътищата на обща стойност над 849.4 млн. лв. без ДДС.
МТ дава 1.2 млн. лв. на журналисти и блогъри за „опознавателни турове“
Министерството на туризма ще популяризира българския туризъм чрез организирането на тематични турове за журналисти, блогъри, влогъри и популярни личности. Поръчката е включена в изпълнението на Годишната програма за Национална туристическа реклама и в частност за популяризиране на дестинацията посредством опознавателните турове, познати като Press & FAM Trips. Прогнозната стойност на поръчката е 1 200 000 лв. с ДДС, става ясно от съобщение на сайта на Министерството на туризма.
Саудитска Арабия и Русия удължават съкращенията на добива на петрол
Саудитска Арабия и Русия обявиха нови доброволни съкращения на добива на петрол с общо 1.3 милиона барела на ден до декември, което доведе до повишаване на цената на петрола с 1%, предава Reuters. Европейският сорт Брент се търгува за малко над 90.21 долара за барел за първи път от ноември 2022 г. Американският лек суров петрол (WTI) достига до цена от 87.40 долара за барел.
ЕС променя драстично правилата за работа на Google и Apple
Големите технологични компании се подготвят за най-мащабния отпор на антиконкурентните практики в цифровата икономика от страна на Европейския съюз. И това може да предизвика нова вълна от съдебни битки между регулаторните органи и Силициевата долина.
Китай влиза във войната за чиповете с 40-милиарден фонд
Китай се готви да стартира нов подкрепян от държавата инвестиционен фонд, който има за цел да набере около 40 милиарда долара за своя сектор на полупроводниците. Това казаха пред Reuters двама запознати с въпроса, докато страната увеличава усилията си да догони САЩ и други конкуренти.
Румънската Transgaz ще управлява газопреносната система в Молдова
Цялата газопреносна мрежа в Република Молдова ще бъде управлявана от Vestmoldtransgaz, компания, собственост на румънския оператор на газотранспортна система Transgaz и Европейската банка за възстановяване и развитие (ЕБВР).
Жилищата под наем се превръщат в дефицитна стока в Европа
В Цюрих хора, търсещи апартаменти, носят вино и шоколад на огледите, за да се отличат от множеството. В Амстердам студенти се опитват месеци наред да намерят подслон преди началото на семестъра им. В Дъблин и Лисабон работещи младежи се отказват и се връщат при родителите си, пише Bloomberg.
Защо в Германия премахват перки, за да разширят въглищна мина?
„Германия демонтира вятърни турбини, за да копае повече въглища“. Така звучат заглавията в българските медии, които масово цитират новината на EUobserver отпреди близо седмица. Нито един от текстовете обаче не предлага контекст или разбиране на ситуацията и не дава необходимата информация, която е от решаващо значение за разбирането на тази новина.
Европа отчита силен туристически сезон въпреки инфлацията
От чакане два часа на опашка пред Айфеловата кула в Париж до ограничаване на посетителите на свръхоживения Акропол в Атина, тълпите от туристи, които се завърнаха в Европа това лято, трудно можеха да останат незабелязани, пише Financial Times.