Вечерни новини: Кабинетът одобри 63 млн. лв. за земеделците; Депутатите ограничават руските инвестиции
„Некомпетентност и чиновнически подход“: Териториалните планове не са полезни в сегашния си вид и още акценти от деня
Правителството одобри допълнителни 63 млн. лв. субсидии за земеделците
Земеделските производители, които с протести принудиха кабинета "Денков" да се съгласи с почти всички техни искания, ще получат допълнително 63 млн. лв. от бюджета. Днес правителството гласува парите, които ще бъдат насочени от държавния бюджет към Държавен фонд „Земеделие“ и след това ще постъпят по сметките на фермерите.
Депутатите се захванаха с ограничаването на руските инвестиции в България
Депутатите одобриха на първо четене предложенията за промени в Закона за насърчаване на инвестициите, които би трябвало да наложат контрол върху чуждестранните инвестиции с потенциал да навредят на националната сигурност. Всъщност, промените са свързани с европейски регламент от 2019 г., който България все още не е транспонирала в своето законодателство. Сегашните поправки бяха внесени от ДПС още в началото на лятото, а впоследствие министри от кабинета „Денков – Габриел“ заявиха, че са работели и по свои такива.
„Некомпетентност и чиновнически подход“: Териториалните планове не са полезни в сегашния си вид
Териториалните планове за справедлив преход на въглищните региони Стара Загора, Кюстендил и Перник, които кабинетът „Денков“ публикува посред лято, набързо и в опит да спаси парите по Плана за възстановяване, не се приемат добре от кметовете на засегнатите градове. Това става ясно от думите на кмета на Стара Загора Живко Тодоров, който коментира темата за Kmeta.bg след връчването на наградите „Кмет на годината“ за мандат 2019 – 2023 г.
Сектор „Туризъм“ – писаното яйце на България
Кризи в българския туризъм тази година не липсваха, но намирането на решения за тях липсваха. От страна на институциите всичко се случва бавно и като че ли със задна дата. Но все пак официалната статистика показва, че секторът се е справил добре и се възстановява след COVID кризата.
Кабинетът одобри задължителното връщане на камионите в България
Българските превозвачи ще трябва задължително да връщат камионите си в България на 8-та седмица след извършен международен курс. Това изискване по Пакет Мобилност I, което е най-неприемливо за бранша, влезе в сила от февруари 2022 г., но тъй като България, заедно с още 8 страни се възпротивиха, разпоредбата не бе транспонирана в българското законодателство. Днес обаче кабинетът гласува промени в Закона за автомобилните превози, с които се въвежда изискването.
България и Румъния ще проучват възможностите за трети мост над Дунав
Лека светлина в тунела проблясва за реализацията на Дунав мост 3, на който България възлага огромни надежди да разтовари трафика с Румъния. Двете страни са се договорили за провеждането на предпроектно проучване за изграждането на трети мост над р. Дунав – отново при Русе. За целта правителството одобри Писмо за съвместен ангажимент между двете министерства.
България оглави класация за най-ниски заплати в аутсорсинг сектора
България води класацията за най-ниско заплащане в аутсорсинг сектора както за стартовите позиции, така и за средния и висш мениджмънт. Това показва актуално проучване на рекрутмент агенцията Grafton, част от един от водещите световни доставчици на услуги за развитието на пазара на труда Gi Group Holding.
Глобалният оператор на споделени офиси IWG се разширява в България
Глобалният оператор на споделени офиси IWG разширява дейността си в Българя. Предстои откриването на седем нови локации в София и Пловдив под брандовете Spaces и Regus. Те включват четири споделени работни пространства в столицата и три в града под тепетата.
ЕС разследва огромните държавни субсидии за китайските електромобили
Европейският съюз трябва да разследва китайската подкрепа за електрическите превозни средства – огромни субсидии, които правителството предоставя на индустрията. Това каза председателят на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен в интервю за Bloomberg.
Силният долар подкопава развиващите се икономики
През юли щатската валута рязко обърна посоката си. Подхранен от разширяващия се разрив в световната икономика, докато САЩ се справя изненадващо добре, а растежът в Китай и Европа се забавя, доларът поскъпна рязко спрямо почти всяка основна валута през последните два месеца, пише Bloomberg.