Вечерни новини: МФ очаква български компромис за еврозоната; „Лукойл“ продава рафинерията в Бургас
Вдигане на цените на строителите на тримесечие; София е един от най-бързо растящите градски жилищни пазари в света
Предстои лихвите по ипотечните кредити да се „нормализират“
От няколко месеца насам в България тече процес по нормализиране на лихвите по корпоративните и потребителските заеми. Това обаче все още не важи за лихвите по ипотечните заеми, чието ниво остава близо до рекордния минимум от около 2.6%. Така се стига до необичайната ситуация, в която България държи едни от най-ниските лихви по жилищни кредити в Европа.
Кабинетът дава възможност цените на строителите да се вдигат всяко тримесечие
Кабинетът „Денков“ предлага нова методика за индексация на вече сключени договори със строителни компании, която предвижда цените да могат да се вдигат на всеки три месеца. Освен това не е заложен таван на поскъпването и то може да е над 15%, става ясно от качен за обществено обсъждане проект на Постановление на Министерския съвет.
„Булгаргаз“ с прогноза за над 50% увеличение на цената на газа за декември
„Булгаргаз“ прогнозира цена на природния газ от 92.19 лв./MWh (без цени за достъп, пренос, акциз и ДДС) за месец декември, съобщават от компанията. От там уточниха, че цената е изчислена съобразно котировките на газов хъб TTF към 16 октомври и посочиха, че изчислената стойност е с 10% по-ниска от прогнозните цени на европейските газови хъбове за декември.
„Има разбирателство в Брюксел“: МФ очаква български компромис за еврозоната
Министерството на финансите вече очаква по-висока инфлация през следващата година спрямо своята средносрочна бюджетна прогноза, публикувана през лятото. Докато в нея бе заложено средното покачване на цените да бъде 3.8%, сега заместник финансовият министър Георги Клисурски обяви, че очаква следващата година инфлацията да бъде 5%.
Международните конфликти извадиха наяве големите проблеми на българския туризъм
Липса на маркетинг, некачествена инфраструктура и лош имидж на продукта. Това са част от проблемите на българския туризъм, които „излязоха на светло“ на фона на международните конфликти, COVID и оттеглянето на ключови пазари, като Израел, Украйна и Русия.
„Лукойл Нефтохим“ е увеличил рязко потреблението на руски петрол
През октомври рафинерията "Лукойл Нефтохим Бургас" е започнала да намалява потреблението на руския петрол сорт „Уралс“ и увеличава вноса на други сортове. Това става ясно от данни на Лондонската стокова борса (LSEG), цитирани от Reuters. Става ясно обаче, че в периода януари – септември, откакто действа европейската дерогация за внос на руски петрол в България, която Брюксел одобри под заплахата на Асен Василев и правителството "Петков", делът на руския нефт е скочил рязко.
София е един от най-бързо растящите градски жилищни пазари в света
София е на девето място сред 107 града в света по най-бързо растящи цени на жилищата през второто тримесечие. Това става ясно от индекса Global Residential Cities на консултантската компания Knight Frank. С 8.8% ръст на цените на годишна база българската столица изпреварва Рейкявик и е малко след Будапеща. Първите осем града в класацията са с двуцифрен ръст на цените през второто тримесечие.
Новата такса за руския газ през България – дяволът е в детайлите
Извънредна такса за транзита и преноса на руски газ през територията на България е в сила от няколко дни, след приемането на промените в Закона за контрол по прилагане на ограничителните мерки с оглед на действията на Русия, дестабилизиращи положението в Украйна, в края на миналия месец.
„Лукойл“ вече търси купувач за рафинерията в Бургас
Руският петролен гигант „Лукойл“ е започнал процеса по продажбата на рафинерията си в Бургас. Това става ясно от думите на финансовия министър Асен Василев пред международното издание Financial Times.
Обезпокоително е, че създаването на съдържание от AI е на един клик разстояние от всеки
Федерика Русо е щатен професор по философия и етика на техно-науката. Тя работи в катедрата „Вестердайк“ в Института „Фройдентал“ в Университета в Утрехт и е почетен професор в Университетския колеж в Лондон (катедра „Научни и технологични изследвания“). Била е гост преподавател и е работила по изследователски проекти в университетите в Кент, Питсбърг и Лувен.