Вечерни новини: Облагане на печалбата на „Лукойл“; Русия обратно в зърнената сделка
Служебният кабинет купува въоръжение за новите военни кораби и още акценти от деня
Служебният кабинет иска да обложи с 33% свръхпечалбата на „Лукойл Нефтохим“
Служебният кабинет планира да обложи с 33% т. нар. свръхпечалба на дружествата за нефтопреработване за тази и следващата година. Министерският съвет е внесъл промени в Закона за корпоративното подоходно облагане, които предвиждат от рафинериите в България да бъдат иззети една трета от горницата над среднопретеглената им печалба за предходните четири години. Правителството на Гълъб Донев нарича това „временна солидарна вноска“.
Русия се върна в „Зърнената сделка“
Русия заяви в сряда, че ще възобнови участието си в т.нар. „Зърнена сделка“, което означава, че жизненоважният износ от разпокъсаната от война Украйна ще бъде възобновен. Ходът идва, след като Министерството на отбраната в Москва получи писмена гаранция от Киев, че няма да използва черноморския зърнен коридор за военни операции срещу Русия, предава Reuters.
Чуждите компании бягат от инвестиции „на зелено“ в България
Чуждестранните инвеститори с интерес към България искат да започнат производство веднага и да не губят време в бюрокрация, като например за издаване на разрешителни. Те „твърдо бягат“ от инвестиции „на зелено“ и искат готови сгради, в които да влязат. Това са наблюденията на служебния министър на икономиката и индустрията Никола Стоянов, изложени по време на изслушването му в ресорната парламентарна комисия.
Депутатите се обединиха за купуването на още осем самолета F-16
Депутатите одобриха на първо четене в комисия предложението на служебния кабинет да бъдат закупени нови осем изтребителя F-16 от САЩ. Единствено депутатите на „Възраждане“ гласуваха „против“, а единственият депутат от БСП се въздържа. Предложението бе подкрепено от всички останали парламентарни групи, включително и от „Продължаваме промяната“, които настояваха в продължение на месеци, че нови самолети следва да се купуват само след като получим първата партида от осем машини.
ВАС отмени решенията на Сандов, които блокираха строежа на „Струма“
Върховният административен съд отменя решенията на бившия екоминистър Борислав Сандов, с които блокираше завършването на автомагистрала „Струма“. Така на практика вече няма пречки пред строителството на последния участък от аутобана през Кресненското дефиле.
Служебният кабинет избра нов терен за Националната детска болница
Служебното правителство избра нов терен за строителството на Национална детска болница в София. Той се намира в квартал „Горна баня“, район „Овча купел“, близо до Ортопедичната болница „Проф. Бойчо Бойчев“. Теренът е около 40 дка, а амбицията на кабинета е освен детската болница, да бъдат построени хотел за родителите и рехабилитационен център. Целият проект ще бъде обявен за приоритетен от национално значение, за да се ускори процедурата.
Кабинетът одобри закон за личния фалит
Министерският съвет одобри проект на нов Закон за несъстоятелност на физическите лица, станал популярен в годините назад като закон за личния фалит. Той е част от общото законодателство, изисквано от Европейската комисия, за да получи България парите по Плана за възстановяване и устойчивост. Сред постъпилите по законопроекта становища е и това на Световната банка, в което се приветства въвеждането на новата правна уредба, посочвайки, че множеството елементи в нея съответстват на най-добрите практики.
Служебният кабинет купува въоръжение за новите военни кораби
Служебният кабинет на Румен Радев започна да въоръжава новите патрулни кораби, които България закупи през 2020 г. Те още не са доставени, като първият се очаква да е тук през второто полугодие на 2025 г. Временната власт одобри първия инвестиционен разход, свързан с тяхното въоръжаване, на редовното си заседание днес. Той е свързан с придобиването на самонасочващи се торпеда, които правителството описва като „основно въоръжение на корабите“.
Законът за етажната собственост най-после ще бъде променен
Служебният кабинет прави още една крачка към по-бързото отключване на заложените 1.4 млрд. лв. в Плана за възстановяване и устойчивост за енергийно обновяване на сгради в България. На днешното си заседание Министерският съвет прие промени в Закона за управление на етажната собственост.
Държавата прави решителна крачка към отключване на е-управлението
Държавата прави решителна крачка напред към отключването на електронното управление и превръщането му в ефективно. Служебното правителство прие промени в едноименния закон, които ще намалят бюрокрацията и ще направят общинските и държавните е-услуги по-широко достъпни за гражданите и бизнеса.
Енергийната комисия одобри по-малка помощ за бизнеса
Таванът на подкрепата, която държавата осигурява на всички фирми в България ще бъде намален от 250 на 200 лева. Това предложение на депутата от БСП Драгомир Стойнев бе одобрено на първо четене от Комисията по енергетика в парламента. За да влязат промените в сила, те трябва да бъдат одобрени на две гласувания в пленарна зала.
Санирането с парите по Плана вероятно ще е неефективно
България има достъп до 1.4 млрд. лв. по линия на Плана за възстановяване и устойчивост за инвестиции в енергийно обновяване на многофамилните жилищни сгради. Кандидатстването ще започне на 15 ноември. Средствата за добре познатото саниране обаче може да се окажат недостатъчни заради заложеното 100-процентово финансиране на сградите, кандидатствали при първия етап на програмата. При така заложения механизъм по ПВУ ще бъдат обновени около 1200 сгради.
„Красив ум“: Кой е гениалният българин до великия Айнщайн
Проф. Рашко Зайков е български асистент и близък приятел не на кой да е, а на... великия Алберт Айнщайн. Двамата не веднъж свирят заедно на цигулка, a научните трудове са тяхна страст. Историята на познанството им започва през 1926 г., когато Рашко Зайков, след като вече е завършил Математика и физика в Софийския университет, изпраща на Айнщайн текста на първата си статия. Известният учен одобрява отпечатването й и дори помага на младия българин да получи стипендия от Хумболтовата фондация.
Какво става с цените на газа? Предстои спад, а след това нестабилност
Goldman Sachs прогнозира 30% спад на цените на природния газ в Европа през идните месеци благодарение на временното преодоляване на проблемите с доставките, пише CNBC.
Енергийната криза отслабва индустриалната мощ на Европа
Европа се нуждае от своите промишлени компании на фона на растящите разходи и намаляващите доставки. Данните за последното тримесечие показват, че в европейските предприятия търсенето на природен газ и електричество значително е спаднало. Рано е да се радваме обаче. Спадът не е само защото промишлените компании изключват термостатите, а и защото се затварят заводи, които може никога да не отворят отново, пише в свой анализ Reuters.
COVID-19 и войната струват 420 млрд. евро на Германия
Пандемията от COVID-19 и войната на Владимир Путин в Украйна колективно струват на германската икономика 420 милиарда евро, показва проучване, цитирано от Reuters.
Глобалният търговски барометър предупреждава за „тъмни облаци“
Maersk, най-голямата компания за контейнерни превози в света, отчете в сряда рекордна печалба за третото тримесечие на фона на високите тарифи за морски превоз. Тя обаче отбеляза, че търсенето в глобален мащаб се забавя, пише CNBC.