Вечерни новини: Проблемът с ваучерите за храна; Имотният пазар в Северозапада се нажежава
Собственикът на ФЕЦ „Св. Георги“ осигури 90 млн. евро за строежа му
Къде е проблемът с електронните ваучери за храна и има ли решение?
Дигитализацията на ваучерите въведе нов модел на използването, който наподобява плащането с дебитна карта, но с едно съществено уточнение – ваучерите за храна не са регулирани от европейските директиви както платежните карти. Липсата на регулация позволява обменните такси, компонент от цялата своеобразна „цена“, която търговецът заплаща при електронните ваучери за храна, да бъдат в пъти по-високи от тези при регулираните разплащания с платежна карта.
Жилищният пазар в Северозападна България се нажежава
Жилищният пазар в България е особено горещ в последните две години. Не спира да покорява нови върхове, а инвеститорите строят сграда до сграда, опитвайки да вкарат още една между тях. Логично, най-високи са цените на имотите в четирите най-големи града в страната – София, Пловдив, Варна и Бургас. Огромно впечатление обаче прави бума на имотния пазар в Северозападна България, особено на фона на затихващия инвестиционен интерес там и дори напускане на производствени предприятия.
Бургас избра изпълнител в 140-милионния търг за южния обход
Община Бургас избра изпълнител, който да строи южния обход на крайморския град. В поръчката, стартирана преди 5 месеца с прогнозна цена над 140.2 млн. лв. без ДДС, участваха някои от най-големите строителни компании в страната. Повечето от тях обаче са отпаднали от състезанието още в ранните етапи заради пропуски в техническото предложение или в критериите за подбор. Така до крайната фаза на търга са останали само три фирми, чиито ценови предложения са отворени от комисията само преди няколко дни.
„Няма хора“: Ритейлът в България търси кадри отвън и се дигитализира
Демографската криза е дълбок процес, който започва още през 1961 г., когато бе отчетен последният естествен прираст на населението в България. От 1984 г. насам в България има само отрицателен, а милиони хора потърсиха нов път за себе си в Западна Европа и САЩ. Така днес недостигът на квалифицирани кадри в България е видим навсякъде. Изключение не прави и ритейлът, който е свързан именно с работата с клиенти.
Собственикът на ФЕЦ „Св. Георги“ осигури 90 млн. евро за строежа му
Rezolv Energy е осигурила 90 милиона евро дългово финансиране за изграждане на соларния парк „Св. Георги“. Проектът е планиран върху бившето летище „Силистра“ на площ 165 хектара и включва близо 400 000 слънчеви панела. Заемът е осигурен от от Международната финансова корпорация (IFC) и Raiffeisen Bank International.
НСИ направи мащабна ревизия на данните за българското БВП
Националния статистически институт (НСИ) ревизира нагоре данните за икономическия растеж на България за 2023 г. Според актуализираните данни реалният брутен вътрешен продукт (БВП) се е разширил на годишна база с 1.9% вместо с 1.8%, както бе отчетеното в предварителната оценка през март.
Ангажирана с АЕЦ „Козлодуй“ компания строи нова производствена база в Божурище
Българската компания за инженерингова дейност в електроуправлението и автоматизацията на процеси „Оскар – Ел“ започна строителството на производствен цех в Божурище. Новата база ще се намира в непосредствена близост до старите сграда и цехa на фирмата.
Председателят на КЕВР подкрепя такса „водомер“
Допълнителната такса „водомер“ би помогнала за справянето с тежкото финансово състояние на повечето ВиК оператори. Това е мнението на председателя на Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР), изразена в интервю за БНР. Той реално подкрепя искането на председателя на Българската асоциация по водите (БАВ) инж. Иван Иванов, направено преди няколко дни по време на годишната среща на местните власти в курортния комплекс „Албена“.