Новините от седмицата: Нова 50-метрова сграда в София; Скандал с минималната заплата
IKEA отваря нов обект в България с нова концепция; Melexis откри лаборатория за 1.2 млн. евро в София
„Буря в чаша вода“: Защо се стигна до скандала с минималната заплата
Минималната работна заплата да се определя спрямо няколко икономически показателя, сред които инфлацията, производителността на труда и ръста на работните заплати. Това се предлага в нов проект на Министерство на труда и социалната политика (МТСП), който към момента е на етап обсъждане в работна група.
Нова 50-метрова сграда може да се появи в центъра на София
Нова сграда с височина на кота корниз (максимална височина) равна на 49.90 метра, или 16 етажа, може да се появи в центъра на София. Това става ясно от издадена виза за проектиране, публикувана на електронния портал за Направление „Архитектура и градоустройство“ към Столична община.
Melexis България откри лаборатория за 1.2 млн. евро в София
Белгийският производител на чипове Melexis откри в София модерна високотехнологична лаборатория. Инвестицията в новото съоръжение надхвърля 1.2 млн. евро. А с избора си да я направи именно в българския филиал компанията демонстрира значението на местния офис за глобалната си структура.
„Не е само София“: Областите у нас също могат да са лидери
Въпреки че София (столица) като област е водеща в редица икономически и социални категории, то доста други от българските области се представят добре, като например Смолян със своите отличници, Велико Търново с високото си ниво на заетост, Пловдив и Варна с добрата инфраструктура, дори Монтана, която е първенец с ниските местни данъци.
Все повече българи си купуват стаж за пенсия
Все повече са работещите в България, които избират да закупят осигурителен стаж, за да могат да се пенсионират. В последните години това е затвърждаваща се тенденция, показват данните на Националния осигурителен институт (НОИ), която дори пандемията от коронавирус, избухнала в началото на 2020 г., не успя да прекъсне.
Еврокомисията завиши очакванията си за ръста на българската икономика
Европейската комисия завиши прогнозите си за ръста на българската икономика през тази година, който се очаква да бъде 2.4%, стана ясно от есенните оценки на комисията. За сравнение – пролетните прогнози на ЕК предвиждаха ръст на БВП от 1.9 на сто през 2024 г.
Инфлацията в България рязко се ускори през октомври
Рязко ускоряване на инфлацията в България през октомври отчита Националният статистически институт. То е факт, както на месечна, така и на годишна база, което показва, че кошницата от стоки и услуги в България продължава да поскъпва осезаемо.
Българският износ потъна с близо 10% през септември
Септември се очертава като един от най-слабите месеци за българския износ от началото на годината. Пласираната навън българска продукция през месеца достига 6.65 млрд. лв., като този стойностен обем е бил по-малък само през януари. Спрямо предходния септември пък се отчита 9.3% спад, или номинално около 685 млн. лв. Това се дължи до голяма степен на слабия експорт към трети страни.
Топ 500 на компаниите в ЦИЕ: Ниски печалби спънаха българския бизнес
Свиващите се печалби на българския бизнес доведоха до по-малко родно присъствие в годишната класация на глобалния кредитен застраховател Coface за 500-те най-големи компании в цяла Централна и Източна Европа (ЦИЕ).
Средната работна заплата в България мина 2300 лв. София е на друго ниво
Средната работна заплата в България продължава да расте с двуцифрени темпове и към септември надхвърли 2300 лв., показват данните на Националния статистически институт. Годишният ѝ ръст все пак се забавя до 11.2%, което отчасти се дължи на летния сезон, свързан с по-ниски заплати в туризма и селското стопанство.
КЗК ще проверява проблема с електронните ваучери за храна
Комисията за защита на конкуренцията започва задълбочена оценка на нормативната база, регулираща електронните ваучери за храна. Целта на регулатора е да прецени дали са налице ограничения на конкуренцията. Ходът идва след оплаквания от малки и големи търговци, че пълната дигитализация им носи допълнителните разходи.
Billa влага 50 млн. лв. в още магазини и нова база в България
Billa продължава експанзията си в България и през 2025 г. ще инвестира над 50 млн. лв. в страната. До края на 2024 г. ще бъдат открити още 4 магазина на веригата, а следващата са планирани нови 13 като за първи път ще се открият такива във Видин, Горна Оряховица, Трявна, Тутракан и др. Веригата продължава и с реконструкцията на филиали, в която ще вложи 4.1 млн. лв. През 2025 г. ще бъде открита и новата логистична база на компанията в село Загоре, където инвестицията възлиза на 4.7 млн. лв., сподели веригата на среща с журналисти.
IKEA отваря нов обект в България с променена концепция
Шведската мебелна компания IKEA ще отвори още един обект в България, но с нова концепция. Той ще се намира в Перник, на територията на ритейл парка в града. Обектът ще е с площ от 500 кв. м и ще бъде с уникален за България формат, специализиран в проектирането и поръчките на решения за кухни, гардероби и баня. Откриването на магазина е планирано за първото тримесечие на следващата година.
„Време разделно“: Борис Бонев заплаши да оттегли подкрепата си за Васил Терзиев
„Спаси София“, част от управляващата коалиция в Столичния общински съвет, постави ултиматум на кмета Васил Терзиев, за да продължава да го подкрепя. По време на пресконференция Борис Бонев, общински съветник и лидер на софийската организация, заяви, че подкрепата за Терзиев е на база резултати и ако няма такива, „Спаси София“ няма да бъде част от коалицията“.
Kurier твърди, че Виена пуска България и Румъния в Шенген
Австрийският вестник Kurier съобщава, че Австрия ще се откаже от ветото си и ще допусне влизането на България и Румъния в Шенген. Информацията е от източници на изданието и според нея австрийският вътрешен министър Герхард Карнер ще се срещне с колегите си от България и Румъния в Будапеща на 22 ноември. Тя е организирана от Унгария, която в момента председателства Съвета на Европейския съюз.
Управителят на БНБ – служебен премиер само след оставка
Министерство на финансите предлага управителят на Българска народна банка (БНБ) или някой от подуправителите да може да стане служебен премиер само след като подаде оставка. Това е заложено в нов законопроект на ведомството за промени в Закона за БНБ, публикуван за обществено обсъждане и изготвен в координация с европейските институции.
Растежът на БВП на България се ускори до 2.2%
Годишният растеж на брутния вътрешен продукт на България продължава да се ускорява плахо и през третото тримесечие. Експресните оценки на Националния статистически институт (НСИ) – най-ранната картина за състоянието на българската икономика – показват, че спрямо съпоставимия период на 2023 г. нарастването е с 2.2%. За сравнение, годишният ръст през второто тримесечие след ревизията бе 2.1%, а през първото – 1.9%.
Нов парламент – нов опит за закон за личния фалит
Приемането на закон за личния фалит отново е на дневен ред и, изглежда, ще бъде направен нов опит за приемането му от новосформирания 51-ви парламент. За закон за личния фалит се говори от години, но Народното събрание никога досега не стигна до окончателното му приемане. Такива опити имаше предходните две години, когато обаче различните идеи успяха да достигнат само до първо четене.
ТЕЦ „Марица Изток 2“ запали и 7-мия енергоблок
ТЕЦ „Марица Изток 2“ запали и 7-мия от 8-те си генериращи енергоблока. Това се случва за първи път от екстремния студ от 2017 г. Към 9 ч. тази сутрин Държавната въглищна централа работи с 1229 MW от мощността си, става ясно от данните на сайта ѝ в реално време.
Ремонтът на ВЕЦ „Тешел“ ще струва много над предвиденото
Двама кандидати искат да ремонтират авариралия преди повече от година ВЕЦ „Тешел“. Техните оферти обаче значително надвишават планирания от Националната електрическа компания (НЕК) бюджет за съживяването на водноелектрическата централа.
„Топлофикация Перник“ иска да инсталира 200 MWh батерии по ПВУ
„Топлофикация – Перник“ се насочва към изцяло нова дейност – предприятието иска да инсталира система за съхранение на енергия на площадката си. Предвидените батерии са с капацитет 200 MWh и поддържане на номинална мощност от 100 MW, става ясно от инвестиционното намерение.
Заедно срещу либерализацията: Ключовата реформа се отлага пак
Още в първите си работни дни и преговаряйки за съставянето на кабинет, депутатите се заеха с друга тяхна любима предизборна тема – либерализацията на пазара на ток за бита. Повторното ѝ отлагане беше фокус на разговорите между ГЕРБ и БСП предишните дни, по време на които между партиите се постигна единодушие тя да бъде забавена с още две години.
Малинов смени представителя на държавата в „Лукойл Нефтохим“
Министерство на енергетиката, начело с Владимир Малинов, смени представителя на държавата в „Лукойл Нефтохим Бургас“ АД. Новият член на Надзорния съвет на бургаската рафинерия е Цветан Цирков. Назначението му бе обявено от ресорното ведомство след проведено днес Общо събрание на компанията.
AI вече е напълно реална заплаха за работните места
От евентуална заплахата за работните места поради навлизането на изкуствения интелект (AI) вече е напълно реална. Проучване на Adecco Group сред 35 000 служители от 20 сектора в 27 държави показва, че през тази година 13% от респондентите са се оплакали, че са загубили работата си заради AI. За сравнение, в миналогодишното изследване на HR компания 8% от служителите само бяха притеснени от новата технология.
Фондът за справедлив преход: За какво ще се харчат парите?
Въглищните региони в България разполагат с над 2.5 млрд. лв. за справедлив преход, част от които вече тръгнаха към тях, а други процедури са на финалната права да бъдат отворени. От Министерство на регионалното развитие и благоусройството (МРРБ) планират през 2025 г. да стартират общо 8 мерки по Приоритет 4 „Справедлив преход“ на Програма „Развитие на регионите 2021-2027“, които са насочени към местния бизнес, общините, неправителствения сектор, работещите в сектор „Енергетика“ и др.
Българско приложение има амбицията да сложи край на преписването в училище
Любопитството на Александър към информационните технологии се появява още в ученическите му години. Именно докато е в гимназията у него се заражда идеята за платформа, която автоматизира създаването на изпитни тестове и почти елиминира напълно възможността за преписване. И ето, днес неговата идея вече е материализирана с приложението „СмартТест“.