Виена се оказа в епицентъра на европейската жилищна криза
Столицата на Австрия отбеляза двуцифрен спад в цените на имотите на годишна база
Виена се превърна в най-засегнатия жилищен пазар сред големите европейски столици, показват данните на Bloomberg City Tracker. 12-процентният спад на цените на годишна база надмина дори силно засегнатия Стокхолм, където поевтиняването на имотите е с 6.4%.
Има обаче пазари, в които дори се отчетен ръст. Сред тях са Мадрид, Милано и Цюрих.
Причината за спада на цените във Виена се дължи на по-строгите правила за ипотечно кредитиране. Средната цена на квадратен метър през май се е понижила до средно 7084 евро като се очакват и още спадове. Градът е засегнат и от намалението на чуждестранните купувачи, които са възпрени от новите имиграционни ограничения и липсата на доверие в пазара.
Bloomberg City Tracker анализира данни от 20 европейски града, оценявайки различни фактори, като достъпност, икономически растеж и качество на живот.
По-достъпните условия на финансиране по време на пандемията покачиха и търсенето на жилища, а според централната банка на Австрия цените на жилищата във Виена са били с 40% над фунадаменталната стойност през 2020 г.
Швеция също се оказва особено уязвима към покачващите се лихви, което повлече цените в Стокхолм, но там спадът им се забави през последните месеци.
В Дъблин горещият пазар също се охлажда със спад през март от 2.4%. Ирландското правителство обмисля въвеждане на облекчения за ипотечни кредити за потребителите. Въпреки недостига на жилища цените в Берлин също се понижиха – с 1% през април.
От друга страна, в Милано и Мадрид – пазари, които бяха силно засегнати от последния срив – цените се покачват. В Цюрих също е отчетено увеличение.