Vivacom пристъпи към финализиране на сделките за 4 регионални дружества
Вече две години напрежението на телеком пазара се нажежава
Вече две години напрежението на телеком пазара се нажежава, подклаждано от надпреварата за 5G честоти, сключването на серия от сделки в сектора и (без)действията на Комисията за защита на конкуренцията (КЗК) по линия на антимонополните правила. Общият знаменател конкретно между покупки-продажбите се оказа единият от трите големи мобилни оператора в страната – „Виваком България“, чието безпрепятствено окрупняване доведе до системен отпор от страна на другите два играча – „Йеттел България“ и „А1 България“.
Поредната страница от заплитащата се помежду им сага бе отгърната с пристъпването към финализирането на последните сключени от „Виваком“ сделки от серията придобивания на телекома. На 25 август в Търговския регистър са вписани прехвърлянията на дружествата „Нетуоркс-България“ и свързаните с него „ТВН Дистрибуция България“ и „Телко Инфраструктури“. Дружеството „Онлайн Директ“, чийто собственик е „Нетуоркс-България“, също е част от споразумението с телекома.
Сделките за четирите фирми бяха договорени през 2021 г., но жалби забавиха финализирането им.
И в момента има висяща жалба, подадена от „Йеттел“ във връзка решението на КЗК за незабавно изпълнение на одобрената концентрация, но тя не влияе на фактическия състав и не спира вписването на сделките в Търговския регистър (б.р. - става дума за жалба, която Върховният административен съд върна с Определение № 8452, с дата 25 август 2023 г., за разглеждане на по-долна инстанция – от Административен съд София област).
Предисторията накратко
Въпросните сделки бяха обявени през пролетта на 2021 г. „Нетуоркс-България“ ЕООД, „ТВН Дистрибуция България“ ЕООД и „Телко Инфраструктури“ ЕООД са 100% собственост на частното лице Свилен Максимов. „Онлайн Директ“ ЕООД е изцяло притежавано дъщерно дружество на „Нетуоркс-България“ и е един от малкото останали независими доставчици в София.
Към онзи момент телекомът вече бе сключил споразумения и за столичните доставчици на интернет и телевизия „Нет 1“ и „КомНет София“, както и за пловдивския N3. Серията от стратегически придобивания на регионални фирми, дошла след поемането на мобилния оператор от новия му собственик United Group, събуди притеснения за концентрирането на твърде много пазарна мощ у един играч. А тепърва предстоеше и обявяване на сделката за „Телнет“.
Докато КЗК одобряваше една по една покупките на „Виваком“, конкурентите се заеха да обжалват решенията на регулатора, изтъквайки мотива, че не се взима предвид кумулативния ефект от отделните придобивания.
Така в края на 2022 г. сделките за „Нетуоркс“ и свързаните с нея три други дружества бяха спрени от ВАС и върнати за повторно разглеждане от КЗК, която вече ги беше одобрила веднъж. Стартира и по-задълбочено проучване на тази за великотърновския „Телнет“, чието разглеждане така и не бе започнало заради висящите обжалвания по предходните споразумения.
На 29 юни КЗК излезе с финални решения, с които окончателно даде зелена светлина на всички сделки. Регулаторът не видя основания за притеснения за концентрация на пазарна мощ.
Конкурентите „А1“ и „Йеттел“ излязоха с остри становища, а техните компании майки – А1 Group и PPF – решиха да отнесат въпроса „за огромната концентрация на пазарен дял“ до европейските регулатори. Vivacom от своя страна провидя координиран отпор срещу себе си и настоя, че няма основания за опасения.
На фона на всичко това „А1“ и „Йеттел“ внесоха сигнали в КЗК и по друг казус – придобиването на „Булсатком“ от бившия собственик на „Виваком“, бизнесмена Спас Русев. Притеснения в случая събуди осветляването на факта, че сделката е финансирана чрез заем от компанията майка на „Виваком“, United Group, срещу част от който след това българският телеком получи базовите станции и оптичната мрежа на доставчика на сателитна телевизия.
По-широк контекст
Ускоряването на експанзията на „Виваком“ съвпадна с преминаването на българския телеком към международната United Group, която е шестият собственик на дружеството след приватизацията му през 2004 г. Сделката за мобилния оператор бе последвана от тази за медийната група около „Нова телевизия" и „Нет инфо“.
Разместването на пазара се случва на фона на трансформацията при интернет и телевизионните услуги, след като дигитализацията поведе потреблението към нови територии. Дейността на операторите отдавна се простира отвъд телефонията и мобилните данни, като тв услугите също се настаниха удобно в портфолиото им.
На този фон е интересно да се проследи развитието на пазара на телевизионно разпространение. Данните в проекта за годишен доклад на Комисията за регулиране на съобщенията за 2022 г. показват разместване на върха. След дълги години на лидерство „Булсатком“ (26.7%) отстъпва първата позиция за сметка на конкурента „Виваком“ (32.9%), като първата губи 4.5 пр. пункта пазарен дял по брой абонати, докато при другата те растат с 2.7 пр. пункта. Трета остава „А1 България“ с дял от 26.4%. Отскоро играч на този пазар е и „Йеттел“.
*Заглавието на статията е променено след постъпила допълнителна информация.