Водещи икономики в ЕС са против новия общ „зелен“ дълг
Европейската комисия иска да привлече ново дългово финансиране, с което да се противопостави на Съединените щати
Плановете на Европейската комисия да създаде нов фонд, чрез който да финансира зелената индустрия в Европейския съюз, се сблъскват с нарастваща опозиция. Седем държави от ЕС открито отхвърлиха идеята в писмо до изпълнителната власт на Блока, предава Reuters.
Писмото, видяно от медията и с дата 26 януари, е подписано от Чехия, Дания, Финландия, Австрия, Ирландия, Естония и Словакия и е адресирано до вицепрезидента на Европейската комисия, отговарящ за търговията, Валдис Домбровскис.
Германия, Нидерландия и Белгия, въпреки че не са подписали писмото, също се противопоставят на всякакви нови съвместни заеми от ЕС, като допълнително разширяват списъка на страните, които вероятно ще гласуват против подобни планове. Европейските лидери трябва да се срещнат, за да обсъдят идеите на 9 – 10 февруари.
Всички 10 страни казват, че ЕС трябва да използва вече одобрените средства, вместо да търси повече пари от пазарите.
Комисията, която отговаря за лоялната конкуренция в 27-членния ЕС, вярва, че са необходими нови средства, за да се изравнят способностите на по-бедните и по-богатите страни в опита да се противопоставят на конкуренцията от Китай и Съединените щати.
Представители на ЕС са особено притеснени, че Законът за намаляване на инфлацията в САЩ, който предлага субсидии в размер на 369 млрд. долара на фирми, произвеждащи електрически превозни средства, батерии, вятърни турбини или водород в САЩ, ще примами фирмите от ЕС.
Борбата за запазване на привлекателността на Европа за зелената индустрия се затруднява още повече от цените на енергията, които са много по-високи в ЕС, отколкото в САЩ, и от дългите процеси в Европа за издаване на разрешителни за зелени инвестиции.
В писмото си седемте държави посочват, че ЕС първо трябва да се съсредоточи върху изпълнението на плановете по Механизма за възстановяване и устойчивост и заложените там инвестиции, преди да се мисли за ново еврофинансиране.
Досега са използвани само около 100 милиарда от общо 390 млрд. евро безвъзмездни средства“, се посочва в писмото.