Военната помощ за Украйна се трансформира в неясен ремонт на техника
Според ГЕРБ е „невъзможно“ и „нагла лъжа в очите“ България да ремонтира военните машини на Украйна
В името на оцеляването на коалицията четирите партии в управлението се обединиха около начина, по който България да подкрепи Украйна във войната с Русия. Депутатите от „Продължаваме промяната“, „Има такъв народ“, БСП и „Демократична България“ дадоха мандат на правителството да обсъди и приложи на практика пакет от хуманитарна, финансова и военно-техническа помощ за Украйна съобразно възможностите на страната.
В това число влиза българските военни заводи да извършат технически ремонт на пострадалата от руската инвазия украинска военна техника. В пакета влиза и решение страната да подкрепи Украйна за членство в Европейския съюз и да продължи доставките на хуманитарна помощ и по-специално – на лекарства, хранителни стоки и дрехи. Депутатите взеха решение да осигурят възможност за изнасяне на украинското зърно през Варна, както и да засилят енергийното сътрудничество между двете страни и в частност – доставки на електроенергия и природен газ.
Решението бе подкрепено от всяка една партия с изключение на „Възраждане“.
Именно тези точки бяха обсъдени при визитата на премиера Кирил Петков при президента на Украйна Володимир Зеленски и именно те бяха изброени от посланика на Украйна в България Виталий Москаленко в писмо до Народното събрание.
Дебатите за помощта продължиха близо 6 часа, в които ДПС на няколко пъти поиска представители на правителството да дойдат в пленарната зала, но това така и не се случи. От БСП пък поискаха да си изчистят ръцете с референдум дали и как България да помогне на Украйна в момента.
По време на гласуването пък настана нов раздор в коалицията – между „Продължаваме промяната“ и „Има такъв народ“ за това как да бъде формулирано решението за помощта. От мандатоносителя поискаха в решението да бъде цитирано писмото от Москаленко. От „Има такъв народ“ и ДПС посочиха, че това е груба грешка и нечуван подход в парламентарната история. От формацията на Слави Трифонов се обявиха и против включената „военно-техническа помощ“, тъй като не е изрично посочено какво влиза в нея и тъй като това не е поискано за момента от украинската страна.
Никъде няма дефиниция за военно-техническа помощ и не знаем какво ще се ремонтира в нашите заводи. Ако искаме да сме ефективни, трябва да знаем дали нашите заводи могат да ремонтират цялата тази техника. Ремонтната дейност е спомената в писмото на посланика, защо когато ни се иска ремонтна дейност, ние говорим за военно-техническа помощ“, коментира депутатът от ИТН Любомир Каримански.
В крайна сметка парламентът одобри решението след почивка и с редакция от ДПС без препратка към писмото, а с изброени всички точки от него.
Иначе решението бе компромис между БСП и „Демократична България“, тъй като първите настояваха България по никакъв начин да не предоставя подкрепа, защото това означава да бъде въвлечена във войната. Т.нар. „градска десница“ пък настояваше за директна военна помощ и дори бе внесла собствено предложение за нея, но то бе подкрепено само от ГЕРБ и част от ДПС.
Според ГЕРБ обаче възможността България да ремонтира военната украинска техника е „нагла лъжа в очите“. Според депутата от опозицията Христо Гаджев украинските машини няма как да бъдат транспортирани до България за ремонт и страната няма възможност да помогне по този начин. Той посочи, че за тази дейност Украйна вече има договор с Австрия, която е съседка на Украйна и логистично това реално може да се извърши.
Пълен и окончателен текст на решението
Народното събрание реши - дава мандат на Министерския съвет да обсъди и приложи пакет от мерки, свързани с войната в Украйна и последиците от нея в следните направления:
- Цялостен пакет от мерки за преодоляване на последиците от наложените санкции в икономически, финансов и социален аспект, както и по отношение на енергийната и продоволствената сигурност на България.
- Оказване на помощ на Украйна - хуманитарна, финансова и военно-техническа съобразно възможностите на България както следва:
- ремонтна дейност на украинска военна техника във военните предприятия на Република България
- продължаване на подкрепата за членство на Украйна в ЕС
- помощ на украинските граждани, бягащи от войната - законодателни и организационни мерки с цел подобряване на интегрирането на гражданите до връщането им в Украйна
- осигуряване на възможност за изнасяне на украинското зърно във Варна
- засилване на енергийното сътрудничество и в частност доставки на електроенергия от Украйна и природен газ
- продължаване на доставките на хуманитарна помощ и в частност - лекарства, дрехи и хранителни стоки