Времето за изграждане на VII блок в АЕЦ „Козлодуй“ изтича
Представител на американската Westinghouse предупреждава българското правителство да побърза с решението си и да спазва графика
България трябва да побърза с решението си и да следва строг график, ако иска американската компания Westinghouse Electric да изгради нов блок в АЕЦ "Козлодуй", който да влезе в експлоатация в края на 2032 г. Това става ясно от думите на представител на компанията, който е коментирал темата пред SeeNews.
Според него условието, за да се случи VII реактор в единствената българска атомна електроцентрала в обозримия срок, е окончателното инвестиционно решение за проекта да бъде взето през първата половина на 2024 г. и процесът на въвеждане в експлоатация да се придържа към много строг график.
Евентуалното използване на каквато и да е съществуваща инфраструктура в АЕЦ "Козлодуй", която е съвместима с технологията AP1000, може да намали общата крайна цена на проекта, допълва служителят на компанията, който иска да запази анонимност.
АЕЦ "Козлодуй" експлоатира два руски реактора ВВЕР-1000 с мощност 1000 MW всеки – V иVI блок. Техните удължени лицензи за експлоатация изтичат съответно през 2027 г. и 2029 г.
Westinghouse обяви миналата седмица, че е подписала меморандум за разбирателство със специална проектна компания "АЕЦ Козлодуй-Ново строителство", за да създаде основите за потенциалното изграждане на един или два реактора AP1000 в централата.
Следващата стъпка е да бъде изпълнен договор за преден инженерен дизайн (FEED), което ще отнеме около девет до десет месеца. Обхватът на договора FEED обхваща ранни инженерни работи, включително оценка на съществуващата инфраструктура на площадката на "Козлодуй", която може да се използва за потенциално изграждане на нови ядрени блокове с технологията AP1000“, каза служителят.
Допълнителните стъпки в обхвата на FEED включват оценка на местната индустрия, за да се определи до каква степен Westinghouse би могла да използва или развие местна верига на доставки. Успоредно с това трябва да се състави подробен график за изпълнение на проекта, преди компанията да разработи индикативна оценка на разходите.
Основната цел на FEED е да предостави на заинтересованите страни в България всички необходими подробности, за да могат да вземат обективно окончателно инвестиционно решение“, каза още служителят.
Ако такова решение бъде взето през първата половина на 2024 г., работният проект ще трябва да получи одобрение от българския регулатор на ядрената енергетика и разрешение за строеж, което може да стане в следващите две години. Строителството обикновено отнема пет години, докато окончателното пускане в експлоатация на централата отнема около една година, според длъжностното лице.