Все повече българи организират ваканцията си сами и много по-рано
Летенето с нискотарифна авиокомпания това лято е било с около 29% по-скъпо в сравнение с година по-рано, казват от eSky
Все повече българи планират лятната си ваканция сами и много по-рано. Това става ясно от данните в последното проучване на туристическата компания eSky.
Италия, Испания и Гърция – там са почивали две трети от българите, организирали пътуванията си в чужбина чрез eSky.bg това лято. След тях се нареждат Франция и Швейцария. Следват Кипър, Полша и Турция, които се изкачват в класацията на туристически дестинации за 2023. Това е първата година, в която САЩ попада в топ 10 на дестинациите, до които пътуват българите.
Продължаващият интерес към тези страни не е никак изненадващ, особено като вземе предвид ключовите фактори за българите при по-дългите пътувания. Освен това все повече хора се насочват към самостоятелно организираното пътуване, защото виждат шанс да спестят значителна сума пари, особено в период на двуцифрена инфлация“, казва Маргарита Касабова от eSky.bg.
Проучването на GfK за eSky.bg показва още, че общата цена на едно пътуване е вторият важен (след местата за настаняване) за българите критерий, който влияе на избора им на дестинация за почивка. Така се оказва, че през летния сезон на 2023 г. българите са платили средно по 128 евро на човек за международен двупосочен полет на нискотарифна авиокомпания, или с 29% повече от преди година. Поскъпването при пътуванията с редовни авиокомпании не е значително – само с 3% спрямо същия период на миналата година.
Друго ключова тенденция, която показва проучването е, че тази година българите организират почивките си по-рано. Например за международни полети с редовни авиокомпании периодът се увеличава от 41 на 51 дни, а за междуконтинентални полети – от 36 на 65 дни.
Подобна е тенденцията и при закупуването на билети за полети с нискотарифни авиокомпании. При тях времето за предварително закупуване се увеличава от 41 дни за миналата година на 50 дни през 2023 г. Това се потвърждава и от резултатите от проучването на GfK, според което 79% от анкетираните отправили се на поне 5-дневно пътуване, са резервирали полета и настаняването си поне месец преди заминаването. А повече от 1/3 са го направили над 3 месеца предварително.
От друга страна, продължителността на престоя в чужбина се скъсява, като времето между отиването и връщането при международните полети вече не е 7 дни, а 6.