Всички виждаха черния дим от ТЕЦ-овете, но чакаха Кьовеши
Политици заявиха, че са чували за проблемите и чакат европрокуратурата да си свърши работата
Черен пушек, мръсен въздух, много сигнали за нередности, санкции и видни нарушения на правилата. Така накратко звучи предисторията на разследването, което вчера започна Европейската прокуратура срещу няколко ТЕЦ-а и топлофикации в България, свързвани с Христо Ковачки.
Става въпрос за ТЕЦ „Марица 3”, ТЕЦ „Бобов дол“, ТЕЦ „Брикел”, както и топлофикациите в Перник, Габрово, Сливен, Велико Търново, Русе и Бургас, както и за измами за милиони евро.
Според прокуратурата, оглавявана от Лаура Кьовеши, от 2017 г. до момента частните дружества съзнателно са подавали неверни данни за емисиите парникови газове, произвеждани от тях, за да декларират занижени емисии и да плащат по-малко за въглеродни квоти. Въз основа на доказателствата е изчислено, че недостатъчно декларираните емисии, представени на националните органи, са довели до загуби за бюджета на ЕС и националните бюджети в размер на милиони евро. Освен това, недостатъчно отчетените емисии оказват влияние върху качеството на въздуха в България.
Черен пушек
Ситуацията в Гълъбово, например, е известна на всички, защото не рядко влиза в новините с гъстия черен дим, който излиза от комина на ТЕЦ „Брикел“. Заради нарушения топлоцентралата е била санкционирана не веднъж, но видеата с черния пушек, който не спира да излиза от централата, продължават да се публикуват. Така години наред ситуацията се преповтаря, а виновни няма или поне никой не ги търси.
Всъщност същите тези ТЕЦ-ове са затваряни няколко пъти от българските власти, но в повечето случаи съдът постановява обратното и им позволява да продължат работа.
Такъв е примерът с ТЕЦ „Брикел“, който беше затворен в края на юли 2022 г. с решение на кабинета "Петков", но съдът постанови, че топлоцентралата следва да продължи да работи. Работата на ТЕЦ "Марица 3" също беше спирана неколкократно с решения на вече бившия министър на околната среда Борислав Сандов, но съдът ги отменяше впоследствие.
В една от последните срещи между служебното правителство и дружествата на ТЕЦ-овете за пореден път се правеха уговорки и се трупаха обещания да не замърсяват. Тогава ръководствата на двете предприятия – „Брикел“ и „Марица 3“ – еса представили пред служебната власт краткосрочни, средносрочни и дългосрочни мерки за всяка топлоцентрала, с които да се гарантира работа на тецовете в рамките на еконормите. Срещата се състоя през септември миналата година.
Няколко месеца по-късно идва и проверката на Европейската прокуратура, която започва разследване, в което националните власти не успяват да се справят.
Какво мислят политиците
Днес темата беше коментирана и от политици в сектора по време на конференцията Energy&Power на „Капитал“. Депутатът от ГЕРБ Делян Добрев отказа коментар и насочи въпросите към представители на Министерството на околната среда и водите с аргумента, че от „комините на тецовете не излиза ток“.
Радослав Рибарски от „Продължаваме промяната“, който при кабинета „Петков“ оглавяваше енергийната комисия в Народното събрание, заяви, че въпросът е разглеждан отдавна на заседания на комисията.
Имахме доста сигнали в комисията и жителите на Гълъбово и Димитровград често се оплакваха. Въпросът е разглеждан няколко пъти в Комисията. Задавали сме въпроси към МОСВ, отнасящи се до замерванията и превишаването на нормите, както бе видимо, а и констатирано през годините", допълни той.
Бившият министър на околната среда и водите Борислав Сандов заяви, че е изразил съмнения в твърденията на компаниите, подкрепени от оплаквания на гражданите по места за мръсен въздух.
Ивайло Мирчев от „Демократична България“, който беше част от енергийната комисия, също коментира казуса.
Ако има нарушение, да се открие, ние нямаме информация конкретно за такива, но е факт, че имаше редица проблеми, свързани с тецове на Ковачки", допълни той.
Мирчев се надява, че резултатът от проверките няма да доведе до последствия за българската енергетика, или ако има проблеми, те да бъдат доказани.
Тецовете: Не сме виновни
Не крием и не фалшифицираме вредните парникови емисии и това ще бъде доказано при проверката на ГДБОП и ДАНС", заяви изпълнителният директор на ТЕЦ „Бобов дол“ Любомир Спасов пред БНР днес.
От централата нямат никакви притеснения за резултатите от проверката, която е под наблюдението на Европрокуратурата.
От ТЕЦ „Бобов дол“ коментираха, че през годините винаги са спазвали стриктно европейското и българско законодателство. От дружеството посочиха, че за тях акцията е изненадваща и нямат притеснения, свързани с дейността им. „При днешната проверка сме оказали пълно съдействие на оторизираните органи", заявиха от ТЕЦ „Бобов дол“.
Сигурен съм, че истината ще излезе наяве. Нямаме притеснения", каза прокуристът на ТЕЦ „Марица 3“ Юлиян Семерджиев. "Бяха разпитани доста колеги. Не мога да кажа какво точно са ги питали, но ние нямаме от какво да се притесняваме.“
Юлиян Семерджиев допълни, че приема проверката за вид наказателна акция заради протестите на повечето дружества, занимаващи се с въглищна индустрия, след желанието им за преразглеждане на Плана за възстановяване в частта му за намаляването на въглеродните квоти.