Външната търговия на Китай се срива
Вносът и износът на държавата се свива с двуцифрен темп през юли – повече от очакванията на анализаторите
Китай съобщи във вторник, че износът е намалял с 14.5% през юли спрямо предходната година, докато вносът е намалял с 12.4% в щатски долари. Резултатите са по-лоши от очакванията на анализаторите.
Проучване на Reuters показа спад от 12.5% на износа през юли спрямо предходната година. Очакваше се вносът да намалее с 5% за този период, според проучването.
Износът на Китай за САЩ се е сринал с 23.1% на годишна база през юли, докато този за Европейския съюз е намалял с 20.6%, показва анализ на CNBC на база митнически данни. Износът за страните от Югоизточна Азия е намалял с 21.4%, според данните.
Вносът на Китай от Русия е намалял с 8.1% през юли спрямо предходната година, показват данните.
Забавянето на растежа на САЩ и други големи икономики е една от причините за намалелия китайски износ тази година. Междувременно вътрешното търсене на Китай остава слабо.
Китайският внос на суров петрол е намалял с 20.8% през юли спрямо предходната година, а вносът на интегрални схеми е намалял с близо 17%.
Спадът на търговията през юли допълва неотдавнашната слабост в износа и вноса на Китай.
На годишна база износът на Китай за първите седем месеца на годината е намалял с 5% спрямо предходната година, докато вносът е намалял със 7.6% през това време.
Сред малкото експортни категории с по-висока стойност, които отбелязаха значително увеличение през първите седем месеца на годината, са автомобили, рафинирано масло и чанти, куфари и подобни съдове.
Що се отнася до вноса, хартиената маса, продуктите от въглища и хранителните растителни масла са сред категориите, отбелязали значителен ръст през периода януари – юли спрямо предходната година.
Износът остава важна част от цялостната икономическа дейност на Китай, въпреки че делът му намаля през последните години.
Официално измерване на китайската производствена активност отчете четвърти пореден месец на свиване през юли.
Подобно проучване от Caixin за юли установи, че новият експортен бизнес на производителите се е свил с най-бързите темпове от септември 2022 г.