Защо Омикрон предизвиква такава паника по света
Новият вариант на коронавируса има потенциала да доведе до пълен рестарт на пандемията, заличавайки постигнатия напредък в борбата с нея
Омикрон привлече вниманието на света в края на ноември, когато официално бе обявен за нов вариант на коронавирус. Оттогава се превърна в гореща тема в световен мащаб, като дори затвори границите на няколко страни и принуди властите отново да затегнат ограниченията. Учените в Южна Африка, където бе открит за първи път, заявиха, че пациентите имат само леки симптоми. Световната здравна организация (СЗО) обаче предупреди за потенциални „тежки последици“, пише Bloomberg в свой анализ по темата.
Защо новият вариант се превърна в толкова важна тема?
Омикрон предизвика опасения по целия свят, че разпространението му може да окаже натиск върху здравните системи и да осуети възстановяването на икономиките. В свой доклад СЗО предупреди, че Омикрон може да се разпространи на глобално ниво и че вариантът e в състояние да „рестартира“ пандемията. Организацията призова всички държави да започнат мащабно тестване на новия щам, а производителите на ваксини се захванаха да адаптират препаратите си към Омикрон.
Държавите взеха под внимание препоръката и въпреки че е прагът на активен зимен сезон, властите затегнаха мерките. Обединеното кралство обяви ограничения за международните пътувания заради варианта и вече изисква задължителен PCR тест при пристигане в страната. Първа Япония затвори границите за чуждестранни посетители.
Защо СЗО го определи като „обезпокоителен вариант“?
Скоростта, с която Омикрон бе обявен за „обезпокоителен“, бе главозамайваща. Две седмици след първите известни случаи в Ботсвана и Южна Африка, СЗО веднага взе мерки. Вариантът Делта бе открит за първи път в Индия през октомври 2020 г. Въпреки че предизвика огромен скок на новоинфектираните в страната, той не бе определен за „обезпокоителен“ в продължение на 6 месеца след това.
Но СЗО си взе поука именно от Делта и бързото му разпространение. Заради това реши да действа мигновено и да се опита да забави разпространението на Омикрон.
Как СЗО определя опасността от новия вариант?
Има няколко критерия, по които се оценява до колко опасен е новият вариант, пише изданието The Conversation. На първо място е трансмисивността – скоростта, с която се разпространява от един човек на друг. Следва вирулентността – сериозността на симптомите, които предизвиква. На трето място е имунният отговор – степента на защита, която имунната система на човек изгражда посредством ваксина или преболедуване.
Основната генетика и еволюционните взаимодействия между тези три критерия са сложни, а установяването им изисква както подробни клинични и епидемиологични данни от реалния свят, така и внимателни експерименти в лабораторията.
Какво знаем за „изумителния“ Омикрон?
Омикрон мутира изключително лесно и бързо. Шипчестият му протеин има способността да взаимодейства с антителата, изградени от ваксините или в резултат на преболедуване. Така имунната система на човек не разпознава вируса. СЗО препоръча на производителите на ваксини да започнат проучване на ефективността им срещу Омикрон.
BioNTech, германският партньор на Pfizer, заяви, че може да има готова нова версия на ваксината в рамките на 100 дни. Междувременно главният изпълнителен директор на Moderna заяви пред Financial Times, че броят на мутациите означава, че сегашните препарати няма да са ефективни срещи новия вариант.
Засега има много малко налични данни, които не могат да дадат точен отговор дали Омикрон причинява по-тежко протичане. Докладите от Южна Африка, които предполагат, че вариантът причинява по-леки симптоми, не обхващат уязвими хора с придружаващи заболявания и възрастни.
Учените се обединяват около мнението, че вирусът се разпространява много по-лесно и бързо от другите варианти. В южноафриканската провинция Гаутенг се смята, че появата на Омикрон е увеличила числото R (броя на хората, на които един заразен човек ще предаде вируса) от около 1.5 на почти 2. Не е изненадващо, че той се разпространява изключително бързо в страни извън Южна Африка, включително Обединеното кралство, Израел, Белгия, Канада, Австралия, Холандия и Австрия.
Междувременно светът трябва да бъде благодарен за бдителността и откритостта на учените от Южна Африка и Ботсвана, а появата на този вариант трябва да действа като сигнал, който да ускори разпространението на ваксините в световен мащаб.