Завитите в найлон реактори за „Белене“ още са годни
Правителството преговаря с Framatome, за да проучи какво може да се направи с руското оборудване
Руските реактори на площадката в „Белене“ са годни за експлоатация и са в добро състояние. Но за да се реши какво може да се построи там, пак трябва да бъдат правени анализи и проучвания. Това стана ясно от думите на служебния енергиен министър Росен Христов, който само ден след като се завърна от Франция, посети площадката и инспектира оборудването.
Направихме проверка на консервацията на оборудването, което се намира на площадката на „Белене“, и на поддръжката на самата площадка. Всички работи се изпълняват по план, съгласно предписанията на производителите. Де факто цялото оборудване е в състояние, годно за експлоатация и отговаря на всички стандарти", добави Христов.
Реакторите се намират на площадката в "Белене" от април 2017 г., когато пристигаха от Русия. В началото имаше критики, че те са увити само с найлон, тъй като се бавеше поръчката за навестите, които да ги предпазват. Оттогава само бившият енергиен министър от ГЕРБ Теменужка Петкова е ходил до мястото, за да провери оборудването.
Отново през 2017 г. излезе и анализът на Българска академия на науките (БАН), поръчан от Български енергиен холдинг, който имаше важна роля при решаването на съдбата на "Белене". Тогава проектът беше определен от учените като "жизнеспособен" и започнаха да се търсят инвеститори. Коронавирусът обаче забави и в последствие спря процедурите, смениха се правителствата и АЕЦ "Белене" отново остана само на етап проект.
Сега обаче въпросът какво да правим с руските реактори, които вече шест години си стоят на площадката, отново е на дневен ред.
Следва да се направи пълно техническо предпроектно проучване, което да отговори на всички наболели въпроси – какво може да се построи, как може да се построи, с какво оборудване, колко ще струва, може ли да се използва съществуващото оборудване и да се интегрира в нова система", каза Христов.
Нов анализ е необходим, за да се прецени дали ще има някаква зависимост от руските компании в бъдеще, така че да бъде направена оценка на всички рискове, включително и геополитически, обясни министърът.
Преговори да направят необходимото проучване се водят Framatome, част от EDF, за която вчера се каза, че е представила „детайлен план“ какво ще анализира. По думите на Христов този анализ ще отнеме около 10 месеца.
Когато съберем цялата информация, ще бъдем готови да я представим в парламента за вземане на финално решение“, каза той.
По думите му в момента в АЕЦ „Белене“ има оборудване за над 1 млрд. лева, което стои неизползваемо.
Поддръжката му в такова перфектно състояние струва милиони и мисля, че е крайно време България да вземе решение как да продължи с този актив, който е значителен и като вложени средства, и е стратегически важен за страната“, коментира още министърът.
Според Христов е крайно време да бъде направена крачка към вземане на финално решение какво трябва да бъде направено с площадката и съществуващото оборудване, защото в момента има разходи в порядъка на милиони левове на година, без да се осъществява прогрес. Той допълни, че над 30 човека работят на площадката, които се занимават с поддръжка на територията, охрана, постоянна консервация на оборудването.
Христов коментира още, че най-бързият проект, който може да бъде реализиран, имайки предвид напредналата фаза на преговорите и анализите, е изграждането на седми блок на АЕЦ „Козлодуй“. До 8 – 10 години той може да влезе в експлоатация, посочи министърът.