€300 млрд. за 8 години: Планът на ЕС за отказ от руските петрол и газ
RePowerEU идва на фона на войната в Украйна
Европейският съюз възнамерява да мобилизира 300 млрд. евро инвестиции до 2030 г., за да сложи край на зависимостта си от руския петрол и газ. Планът се нарича RePowerEU. Това обяви официално в сряда председателят на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен, цитирана от Reuters.
RePowerEU ще ни помогне да спестим повече енергия, за да ускорим постепенното премахване на изкопаемите горива и – най-важното – да започнем инвестиции в нов мащаб“, каза тя.
Пред репортери Фон дер Лайен обясни, че инвестициите ще включват 10 милиарда евро за газова инфраструктура, 2 милиарда евро за петрол, а останалата част за чиста енергия. Добави също, че Брюксел планира по-високи правно обвързващи цели на ЕС за възобновяема енергия и спестяване на енергия до 2030 г.
Предложен е и начини за оптимизиране на процесите на одобрение на проекти за възобновяеми източници в страните от ЕС, тъй като сегашните процедури могат да отнемат цяло десетилетие. Идеята на ЕК е времето за одобрение да намалее до една година или по-малко.
Така че бих казал, че това ще бъде скоростно зареждане на нашия европейски зелен договор“.
Планът не ЕК идва на фона на продължаващата война в Украйна, която подчерта зависимостта на Блока от руската енергия. В момента Брюксел търси начини да ускори еманципацията си, като според мнозина форсмажорната ситуация ще помогне за зелената трансформация на Стария континент. Междувременно ЕС иска да наложи ембарго върху вноса на руски петрол, но все още не постига единодушно решение по въпроса заради липсата на алтернативи за някои държави.
Унгария е най-големият противник на ембаргото, като посочените по-горе инвестиции от 2 млрд. евро са част от усилията на Брюксел да убеди правителството на Виктор Орбан да склони на мярката.