40 проекта за над 2.2 млрд. лв. са пред сертифициране
Държавата е увеличила тавана на насърчителните мерки за Северна България от 50 на 65%
За трите месеца живот на служебното правителство са постъпили 18 нови инвестиционни проекта за сертифициране в Българската агенция за инвестициите (БАИ). Общата им стойност надхвърля 1 млрд. лв., а новите работни места, които се очаква да създадат, са близо 2000.
„От тях вече сме сертифицирали 9 проекта за близо 1000 работни места в секторите производство, IT, здравеопазване балнеология, складиране и съхраняване на товари“, каза служебният министър на иновациите и растежа Александър Пулев в отговор на въпрос на депутата от БСП Румен Гечев относно размера и структурата на преките чуждестранни инвестиции в България и какви мерки са взети от БАИ.
В процес на сертифициране в момента са общо над 40 инвестиционни проекта на обща стойност над 2.2 млрд. лв., стана ясно още от думите на Пулев.
Министърът говори за възстановяване на преките чуждестранни инвестиции, които обаче през първите седем месеца на годината се свиха с 13%. По данни на Пулев конкретно за месец август увеличението им е три пъти на годишна база. Не е ясно обаче колко трайно ще е това предвид поредицата от кризи и сложната геополитическа обстановка.
Все пак трябва да се отбележи, че държавата финализира един от отдавна планираните стимули за чуждестранни инвеститори – Стартъп визите. Те са насочени към фирми от трети страни, които вече могат да кандидатстват да им бъде издадена такава. Замисълът им е да помогнат за привличането на иновативни бизнеси, използващи високи технологии и развиващи научно-изследователска и развойна дейност.
Без да говори конкретно за стартъпи, Пулев коментира, че към България има засилен интерес не само от традиционни партньори от ЕС, но и от много други стратегически такива, сред които ОАЕ, Саудитска Арабия, Азербайджан и САЩ в секторите транспорт, логистика, дигитална трансформации, киберсигурност, високи технологии.
Структурата на инвестициите…
… е много важна, отбеляза в този контекст и Пулев. По думите му държавата работи за преодоляване на регионалните дисбаланси и насочване на инвестиции към най-нуждаещите се, като Северна България.
Преди няколко седмици променихме Правилника за прилагане на Закона за насърчаване на инвестициите и увеличихме тавана на насърчителните мерки за Северна България от 50 на 65%“, обяви Пулев.
Думите му идват, след като по-рано тази седмица стана ясно, че германската Profine Energy GmbH е заявила интерес да вложи над 1 млрд. евро в производство на електроенергия в Северозападна България на стойност над 1 млрд. евро.