Криптоборсата FTX влиза в процедура по несъстоятелност
Фирмата подаде документи за всички над 130 свързани криптокомпании, а изпълнителният директор Сам Банкман-Фрид напуска
Криптоборсата FTX влиза в процедура по несъстоятелност, а главният изпълнителен директор Сам Банкман-Фрид се оттегли. Тези действия следват тежката ликвидна криза, в която изпадна компанията, и невъзможността на нейния директор да намери спасително финансиране от инвеститори и кредитори.
Компанията обяви в Twitter, че FTX и свързаният с него фонд за криптотърговия Alameda Research и приблизително 130 други компании са започнали доброволно производство по несъстоятелност по глава 11 в Делауеър.
Наистина съжалявам отново, че се озовахме тук“, каза основателят на FTX Банкман-Фрид в поредица от туитове след началото на подаването на документи за банкрут.
В своите туитове той каза, че заявлението за фалит „не е задължително да означава край за компаниите“ и че той е оптимист, че новият главен изпълнителен директор на групата „ще помогне да се осигури най-доброто“.
Джон Джей Рей III е назначен да поеме поста главен изпълнителен директор от Банкман-Фрид, който ще помогне за организирания преход.
Продължилата седмица сага, която започна с пробив на FTX и пропаднала сделка за поглъщане от конкурента Binance, удари вече страдащия биткойн и други токени.
FTX се опитваше да събере около 9.4 милиарда долара от инвеститори и конкуренти, съобщи Reuters, позовавайки се на свои източници.
Подаването по глава 11 е необходима стъпка, за да позволи на компанията да оцени ситуацията и да разработи планове за напредък в полза на заинтересованите страни“, каза Рей в бележка до персонала на FTX, видяна от Reuters.
„Осъзнавам, че последните новини за ситуацията са обезпокоителни и стресиращи, но също така знам, че подаването на документи за фалит ще бъде началото на пътя напред.“
Някои инвеститори, включително Sequoia и SoftBank, вече отписаха инвестициите си в FTX. SkyBridge Capital работи за обратно изкупуване на своя дял от FTX, каза основателят на алтернативната инвестиционна компания Антъни Скарамучи в интервю за CNBC.
Регулаторен контрол
Тези събития бележат бърз обрат за Банкман-Фрид, 30-годишният криптоизпълнителен директор, чието богатство беше оценено от Forbes на около 17 милиарда долара само преди два месеца.
Биткойнът падна след съобщението на FTX, търгувайки се с 5.7% надолу до 16 524 долара. Най-голямата криптовалута в света падна до двегодишно дъно от 15 632 долара в сряда, преди да си възвърне известна позиция в ралито на активите след данните за инфлацията в САЩ.
Токенът FTT на FTX падна с 34% в петък до $2,43, изправен пред 89% седмична загуба.
Тъй като проблемите на FTX се надигнаха, регулаторите по целия свят се намесиха.
FTX е обект на разследване от Комисията по ценни книжа и борси на САЩ, Министерството на правосъдието и Комисията за търговия със стокови фючърси, според източник, запознат с разследванията.
Кипърската комисия по ценни книжа и борси поиска от FTX EU да спре операциите си на 9 ноември, съобщи регулаторът в петък.
Банкман-Фрид не отговори на исканията на Reuters за коментар.
След като Binance се оттегли от покупката на FTX само след 24 часа надлежна проверка, надписът беше на стената за FTX“, каза българинът Антони Тренчев, съосновател на криптокредитора Nexo.
„Сега навлизаме в следващата фаза на последиците, където ставаме свидетели на ефектите от втори ред и откриваме кои субекти са били изложени на FTX и Alameda.“