50% ръст на износа на китайски слънчеви панели за Европа
Разликата между износа на модули и инсталирания капацитет обаче нараства, като значителни запаси от модули стоят в складовете, се казваа в доклад на Ember
Слънчевият бум продължава – така започва последния доклад на изследователския център Ember Climate, който анализира данните от китайските митници за износа на слънчеви модули – през първата половина на 2023 г.
Китай има най-малко 80% от глобалния пазарен дял в капацитета за производство на модули за слънчева енергия, което прави китайския износ важен набор от данни за проследяване на прехода към чиста енергия.
Повече от половината слънчеви модули, изнесени от Китай през първата половина на 2023 г., са били предназначени за Европа (58%). Регионът отбеляза и най-големия абсолютен ръст в световен мащаб, като износът на слънчеви панели от Китай за Европа нарасна с 47% на годишна база. 66 GW са били доставени в Европа през първата половина на 2023 г. спрямо 44 GW през същия период на миналата година. Бразилия е следващият по големина вносител след Европа, получавайки 9.5 GW износ на китайски слънчеви панели през първите шест месеца на 2023 г., почти без промяна спрямо предходната година.
През първата половина на 2023 г. износът на слънчеви панели от Китай е нараснал с 34%, като 114 GW са били доставени по целия свят, в сравнение с 85 GW през същия период на миналата година. Това е еквивалентно на общия инсталиран капацитет на слънчеви панели в Съединените щати (113 GW).
Африка е регионът с най-голям процентен растеж (+187%), воден от големи увеличения в Южна Африка, като страната внесе 3.4 GW (спрямо 0.6 GW през първата половина на 2022 г.), тъй като правителствата и гражданите се насочиха към покривната слънчева енергия като начин да избегнат енергийните си кризи. След Африка, регионът със следващия най-бърз относителен растеж е Близкият изток с ръст от 64% (+2.4 GW) през първата половина на 2023 г. в сравнение със същия период на миналата година.
В проучването се казва още, че
Разликата между износа на модули и инсталирания капацитет обаче нараства, като значителни запаси от модули стоят в складовете. Необходими са съгласувани политически усилия, за да се гарантира, че инсталирането и интегрирането на слънчеви фотоволтаици може да върви в крак с предлагането на модули и да съответства на ускорението, необходимо за утрояване на капацитета за възобновяема енергия до 2030 г."