ЕЦБ повиши лихвата до рекорден връх и сигнализира за край на цикъла
Увеличението от 25 пункта вдига лихвата до най-високото ѝ ниво от въвеждането на еврото през 1999 г.
Европейската централна банка (ЕЦБ) повиши основния си лихвен процент до рекорден връх от 4% в четвъртък и сигнализира, че това вероятно ще бъде последният ѝ ход в продължилата повече от година борба срещу упорито високата инфлация.
Централната банка на 20-те държави, които споделят еврото, повиши също и прогнозите си за инфлацията, като сега очаква тя да спада по-бавно към целта от 2% през следващите две години. Същевременно ЕЦБ намали очакванията си за икономически растеж.
Това илюстрира дилемата, пред която бяха изправени банкерите на срещата, тъй като цените все още се покачват много над целта, но икономическата активност се бори при високи разходи за заеми и спад в Китай.
На този фон ЕЦБ изпрати ясно послание, че вероятно е приключила с повишаването на лихвите.
Въз основа на текущата си оценка Управителният съвет счита, че основните лихвени проценти на ЕЦБ са достигнали нива, които, поддържани за достатъчно дълъг период, ще допринесат значително за навременното връщане на инфлацията към целта (б.р. – от 2%)“, казаха от ЕЦБ.
Сега ЕЦБ прогнозира, че инфлацията ще се забавя по-бавно в сравнение с предварителните изчисления. Актуалната прогноза е, че тя ще бъде 5.6% през 2023 г., 3.2% през 2024 г. и 2.1% през 2025 г.
Промените в прогнозата вероятно са изиграли значителна роля в дискусиите.
Увеличението от 25 базисни пункта в четвъртък повишава лихвата до най-високото ѝ ниво от въвеждането на еврото през 1999 г.
Само преди 14 месеца тя бе на рекордно дъно от -0.5%, което означаваше, че банките трябваше да плащат, за да поставят парите си в централната банка.
Бурният цикъл на затягане вече остави своя отпечатък върху икономиката на еврозоната. Това е два пъти по-стръмен ръст, отколкото обикновено се предвижда от собствените стрес тестове на банковия сектор, които ЕЦБ провежда.