7-те чудеса на съвременния свят: какво представляват и къде са
Колизеумът, Рим, Италия
Символ par excellence на Вечния град, Колизеумът, или Флавиевият амфитеатър, е най-големият римски амфитеатър в света. Строежът му, започнат от Веспасиан през 70 г. сл. н. е., е завършен от Тит, който го открива на 21 април през 80 г. сл. н. е. През 2018 г. археологическата верига на Колизеума, Римския форум и Палатинския хълм, привлече 7 650 519 посетители, което го направи вторият най-посещаван италиански държавен обект (първият сред платените) след Пантеона в Гърция.
Великата стена, Китай
Поръчана през 215 г. пр. н. е. от император Цин Ши Хуанг, същият, който наредил изграждането на Теракотената армия, Великата стена е дълга 8850 км, според последните надеждни измервания. Тя е построена за защита на славната китайска империя от номадското население и по-специално – от опасните хуни.
Христос Спасителя, Рио де Жанейро, Бразилия
Разположен на върха на планината Корковадо, Христос Спасителят доминира над град Рио де Жанейро. Статуята е построена между 1922 и 1931 г. и е висока 38 метра, 8 от които са пиедестал. По повод стогодишнината от рождението на Гулиелмо Маркони през 1974 г. в подножието на Христос е поставена плоча от италианската общност в памет на запалването на лампите на статуята чрез радиоимпулс, изпратен от Рим от италианския учен.
Мачу Пикчу, Куско, Перу
Мачу Пичу („Старата планина“ на кечуа) е впечатляващо място, датиращо от цивилизацията на инките. Това е третият по големина археологически обект в света след разкопките на Помпей и Остия Антика. Мачу Пичу се намира на височина от 2430 метра и е атрактивен заради уникалните си руини, както и заради впечатляващите, спиращи дъха гледки, предлагани над долината под него.
Тадж Махал, Агра, Индия
Построен през 1632 г., Тадж Махал е огромен мавзолей, построен от моголския император Шах Джахан в чест на любимата му съпруга Мумтаз Махал. Една легенда е свързана с Тадж Махал: за да предотврати красотата на произведението да бъде възпроизведена на друго място, след завършването на комплекса императорът наредил ръцете на работещите художници да бъдат отсечени, а дизайнерът да бъде обезглавен.
Чичен Ица, Юкатан, Мексико
Чичен Ица е грандиозен археологически комплекс на цивилизацията на маите, датиращ от 500 – 1500 г. сл. Хр. Мястото предлага няколко уникални сгради: най-известната е пирамидата на Кукулкан. Висока 30 метра, с диаметър на основата 55.3 метра, структурата е била храм, посветен на бог Кукулкан, маите от Юкатеко или „богът на пернатата змия“.
Петра, Вади Муса, Йордания
Разположен на 250 км от столицата Аман, Петра е археологически обект, построен преди 2000 години. Комплексът е уникален в света, с многобройните си фасади, издълбани в скалата, които правят Петра едно от най-посещаваните и снимани места в света, защото изглежда почти като пейзаж от друга планета. Археологическият обект също често се използва като снимачна площадка за няколко филма, включително Индиана Джоунс, Трансформърс и Мисия до Марс.