7-те най-добри европейски града, където да се насладите на есента
Ноември е месец за съзерцание, тихото място преди празничният сезон да избухне в радост
Ноември е и го усещаме във въздуха – европейската есен се е настанила приятно в короните на дърветата и всичко е с вкус на тиква. Слънцето наднича през облаците, но топлината на лъчите му сякаш не достига до нас. Плюс това повечето птици изглежда отдавна са заминали на зимната си ваканция в Африка, пише TheMayor.EU.
Този вид меланхолично чувство обаче е нещо, което си струва да прегърнете. Напомня ни за радостта и привилегията да имаме четири много различни сезона в Европа (докато можем, с изменението на климата и всичко останало). Само есента ни дарява с такава гама от смесени емоции, че всички можем да вземем пример от романтичните поети от 19-ти век и да се отдадем на съзерцание с чаша топла напитка в ръка.
И ето една тайна, която бихме искали да споделим с вас. Ноември всъщност може да бъде чудесен месец за пътуване и изследване. Защо не пренесете рефлексивното си настроение в чужбина и не откриете различните начини, по които можете да изпитате уют и меланхолия или да не нарисувате конкретния начин, по който пожълтяло листо се спуска спираловидно към земята?
Брюж (Белгия)
Есента е идеалният сезон да се освободите малко от стреса. Пържените картофи си идват точно на мястото, а къде са най-добрите пържени картофи? В Белгия, разбира се.
Държането на хартиен конус, пълен до ръба с мазната доброта, допълва възхитата от средновековните места като Брюж. Дори няма да забележите сивото небе, което вероятно ще придружава вашето посещение. Разходете се с лодка по каналите, отбийте се на Grote Markt и се маркирайте в социалните медии на моста Bonifacius. Уверете се, че сте задали филтрите на камерата си на „moody glamorous“.
Телетин (Чехия)
Много хора ще възхитят от есенните прелести на Прага, но знаем, че бихте искали да направите нещо малко по-различно. Така нареченият Viewpoint Máj дава точно такава възможност и то с гръм и трясък. С изглед към невероятно живописна извивка на река Вълтава, той ви позволява да се любувате на есенната зеленина и начина, по който тя контрастира с водата.
Ще намерите това място близо до село Телетин, в провинцията южно от Прага. Въпреки че вероятно ще ви трябва кола, за да стигнете до селото. Оттам има само километър дълга маркирана пътека през гората. Наблизо са и местата с невероятни гледки Bednář и Smetana, както и водопадите Teretin.
Планина Харц (Германия)
Знаете ли какво е подценено? Изработка на ангел от листа. Да, не е нужно да чакате да завали сняг, за да се държите глуповато и по детски. Така че защо не опитате това занимание – на 100-километровата пътека на вещиците в планините Харц в Долна Саксония (Германия)?
Този регион, пълен с интересни стари градове, като Гослар, пази спомени за древни миньорски традиции, които изглеждат толкова германски, колкото могат да са. Също така, за разлика от Алпите на юг, планините Харц остават предимно непознати за чужденците и винаги са приятна изненада за откриване – особено през есента.
Долината на Лоара (Франция)
Гроздето отдавна е брано и превърнато в пенливо вино, което се бори със себе си в бъчвите, за да разкрие характера на сезонната реколта. Но лозята, вече опразнени от плодовете си, са тук, за да радват очите ви с цветния си блясък.
В крайна сметка дърветата не са единствените растения, които получават магическото докосване на есента. Редици от грижливо отглеждани лозя говорят за земеделие, което се гордее с традициите си. А щедро разпръснатите ренесансови замъци, изскачащи сякаш иззад всеки хълм и завой на река Лоара, само добавя към магията по начин, който е едновременно вечен и уникален.
Стокхолм (Швеция)
Едно пътуване на север през есента е идеалната възможност да видите как съвременните потомци на викингите се установяват за дългата зима. От една страна, шведите са известни като безкомпромисни ентусиасти на открито, независимо от времето навън, защото ако трябваше да разчитат на него, вероятно рядко изобщо щяха да излизат от дома си.
Но от друга страна, скандинавците харесват уюта като баланс на суровите външни условия и начин да държат вътрешното си щастие под контрол. Разходете се из града, като се отбиете в различни кафенета или намерете местни приятели и си издействайте покана за фика – местният обичай, включващ пиене на горещо кафе и сладък сладкиш, докато говорите за живота.
Каунас (Литва)
Облечете се топло и се отправете по утъпкания есенен път – защото има толкова много от тях в Европа. Вторият по големина град в Литва може да не е нарицателно име за туризъм и в известен смисъл да се надяваме, че ще остане така, така че да остане само „ваш“, така да се каже.
Веднага можете да следвате стъпките не на кого друг, а на самия Наполеон, който си е направил почивка на близкия хълм Джиесия, наблюдавайки как армията му марширува напред към злополучния си стремеж към Москва. След това можете да се отправите към гората в околностите на Каунас и да копаете около падналите листа, за да намерите гъби, които след това можете да превърнете в обилна супа. И завършете деня в бароковия манастир Pažaislis, смятан за най-романтичното място в цялата балтийска страна.
Мадейра (Португалия)
И ако цялата красива и цветна меланхолия започне да става твърде много в даден момент, ето един път за бягство. Да, помислихме за всичко.
Прекрасният остров Мадейра съществува като че ли в едно собствено измерение, не съвсем Европа, не съвсем Африка, не съвсем Латинска Америка – малко от всичко това в едно. Освен това е удобно пътуване далеч от много европейски столици.
Ако жадувате за индийско лято, което никога не спира, това е мястото, към което трябва да се отправите. Забравете падащите листа, умът ви ще бъде завладян от защитените от ЮНЕСКО гори Лаурисилва, които пазят дъха на първобитните времена, много преди хората да разберат за съществуването на този остров.