България плаща висока цена за безработните си младежи
ЕК предлага пакет от мерки за намаляване на безработицата сред младите
България е сред страните, за които икономическата цена на неинтегрирането на младежите на пазара на труда, струва най-скъпо - около 2% от Брутния й вътрешен продукт, сочи анализ на Европейската комисия.
Днес ЕК излезе с мерки в подкрепа на усилията, които държавите членки полагат, за да се справят с неприемливо високите нива на безработица и социално изключване сред младите хора, като им предлагат възможности за работа, образование и обучение.
"Високата младежка безработица води до драматични последици за нашите икономики, за нашите общества и най-вече - за всички млади хора. Ето защо инвестициите в младежта на Европа са нужни именно днес. В противен случай последиците биха били катастрофални", заяви Ласло Андор, европейски комисар по въпросите на заетостта, социалните въпроси и приобщаването.
Около 5,5 милиона младежи на пазара на труда или над една пета, не успяват да намерят работа. 7,5 милиона младежи на възраст от 15 до 24 години попадат в т.нар. категория NEET - никъде неработещи, неучещи и необучаващи се, гласи доклада.
От ЕК посочват, че младежката безработица надхвърля 25 % в 13 държави членки, в Гърция и Испания достига до над 55 %. В България тя е на нивото на Ирландия, Италия, Кипър, Латвия, Унгария, Португалия и Словакия, където младежката безработица е около или над 30 %.