Инфлуенсър на ядрена енергетика: Коя е моделът Isodope?
32-годишната бразилка е известна като първия влиятелен човек в областта
Видеоклиповете на Изабел Бомеке в TikTok често претърпяват изненадващ обрат. Моделът започва с уроци по грим и фитнес процедури, но когато отваря хладилника си, за да покаже какво яде, тя променя темата.
Една уранова пелета е приблизително с размерите на гумено мече“, казва тя на своите повече от 25 000 последователи и „има толкова енергия, колкото 149 галона петрол“.
32-годишната бразилка е известна като първия влиятелен човек в областта на ядрената енергия, който публикува онлайн под псевдонима Isodope (игра на думи с термина изотоп в химията). След като за първи път научава за ползите от ядрената енергия от туит на американския планетарен учен Каролин Порко, Бомеке прекарва години в четене на научни текстове по темата и се свърза с експерти в областта, за да разшири знанията си.
През 2020 г. тя започна да добавя информация за климата и енергията към обичайните си бляскави фотосесии.
Моята сила беше да имам платформа за социални медии и да мога да общувам с хората по начин, по който много учени и експерти не могат“, казва тя.
Бомеке иска да промени начина, по който светът мисли за ядрената енергия, като разпространява факти за противоречивия източник на енергия чрез своята платформа в социалните медии.
@isodope it's about time we learn to listen to the experts because ⚡️news flash⚡️ they know what to do with our nuclear waste. link in bio for my full @tedtoks. #nuclear #fyp #foryou ♬ original sound - ???? ISODOPE
Отначало тя получава някои „пикантни коментари и съобщения“, казва тя.
Думата ядрена енергия често се свързва с бедствия — Фукушима, Чернобил, Тримилния остров - но нейното послание е, че правилно управлявано и наблюдавано, това е източник на енергия, жизненоважен за отдалечаването на света от изкопаемите горива.
Когато става дума за ядрена енергия, на света беше продадено "лошо меме“, каза Бомеке в лекция на TED.
Затова и тя прави истинска промяна.
По света ядрените реактори биват пенсионирани, а Бомеке помага за организирането на протести срещу затварянето на ядрената централа Diablo Canyon в Сан Луис, Калифорния. Затварянето на централата сега е отложено до 2030 г., а по последни данни може да работи и след това. Бомеке остава оптимист. Това поколение „наистина е единствената надежда“, казва тя.
Бомеке вече има и своя организация Save Clean Energy. През 2022 г. Изабел е обявена за лидер от следващо поколение на списание TIME. Следващата година ще бъде публикувана и първата книга на Бомеке - странна и забавна разходка из науката и историята, тя отговаря на всички горещи въпроси относно рисковете и ползите от увеличаване на ядрено производство.
И въпреки че вятърът, слънчевата енергия и други възобновяеми източници са част от уравнението, ядрената енергия е "тайният сос", който най-накрая може да сложи край на зависимостта ни от изкопаемите горива, пише в резюмето ѝ.