Доларът скочи, след като Фед отново намали размера на изкупуваните облигации
Еврото се отдалечи от нивото 1.40 долара и се търгува на загуба от 0,83%
Доларът поскъпна в сряда, след като банкерите от Фед намалиха размера на месечно изкупуваните облигации и обвиниха лошото време за меките данни за американската икономика.
Йената изгуби повече от 1% спрямо долара, а доларовият индекс спечели 0,8% до 80.056, след като Фед приключи двудневното си заседание, заявявайки, че ще продължи с плановете си за намаляване на икономическите стимули. От банката също така заявиха, че вероятно ще трябва да оставят лихвените проценти ниски дори и след като икономиката се възстанови, поради трайните белези от финансовата криза.
В допълнение към намаляването на покупките на облигации до 55 млрд. долара на месец Фед заяви, че може да запази лихвените проценти ниски дори и след като пазарът на труда се възстанови напълно и инфлацията достигне целевите нива.
Преди изявлението на Фед доларът бе на печалба спрямо еврото и йената, но се покачи рязко след края на заседанието. Спрямо японската валута той бе на печалба от 1,2%, разменяйки се за 102.39 йени.
Еврото се отдалечи от нивото 1.40 долара, което бе наближило, и остана да се търгува на загуба от 0,83% за 1.3830 долара.
Швейцарският франк също спадна спрямо долара и остана да се търгува на загуба от 1,05% при курс 0.8812 франка за долар.
Британският паунд, който се бе отдръпнал от едномесечно дъно и бе достигнал до 1.6653 долара, също бе съборен от новините около Фед и загуби 0,4% като остана да се разменя за 1.6527 долара. Паундът бе поскъпнал с помощта на данни за Великобритания, които показаха, че заплатите се увеличават, а пазарът на труда се подобрява постоянно. Броят на британците, потърсили помощи за безработни, спадна повече от очакваното, докато заплатите нараснаха с 1,4% на годишна база, което макар и да е по- добре от очакваното все още остава под нивото на инфлация.
Инвеститорите останаха нащрек поради напрежението около Украйна. Безпокойството се облекчи донякъде, след като руският президент Владимир Путин заяви във вторник, че не възнамерява да завзема други региони на Украйна, след като кримските граждани гласуваха в неделя да бъдат анексирани от Москва.
Златото изгуби 2% след заседанието на Фед
Златото падна с около 2% в сряда, реализирайки най- големия си дневен спад за последните 3 месеца, след като доларът поскъпна, тъй като Фед пусна набор от ориентири, които използва, за да помогне на обществеността да се подготви за това кога евентуално може да очаква увеличение на разходите по заемането.
Освен че обяви виждането си за бъдещите лихвени проценти след двудневното заседание, Фед също така продължи да се придържа към плана си да намали икономическите стимули, но от банката заявиха, че вероятно ще трябва да запазят лихвените проценти ниски дори след като здравето на икономиката се възстанови, поради трайните белези от финансовата криза.
По- рано през сесията златото бе под натиск, след като руският президент Владимир Путин подписа договор във вторник, правейки Крим отново част от Русия, но заяви, че не възнамерява да завладява други части от Украйна.
Спот цените паднаха с 2% до 1330.32 долара за тройунция, като това е най- големият им дневен спад от 19 декември до сега.
Златото изгуби почти 4% от стойността си през последните три сесии, донякъде заради прибирането на печалби след възхода му поради напрежението около Украйна.
Американските фючърси върху злато с доставка през април поевтиняха с 17.70 долара до 1341.30 долара за тройунция при обем на търговията около 30% над 30- дневната пълзяща средна.
Американската централна банка също така продължи да намалява икономическите стимули под формата на покупки на облигации, обявявайки, че ще намали месечните си покупки на американски държавни ценни книжа и ипотечни ценни книжа от 65 млрд. долара до 55 млрд. долара месечно.
От Фед обаче заявиха, че изоставянето на обещанието да се запазят лихвените проценти стабилни и след като нивото на безработицата падне под 6,5% не е индикация за промяна в политиката на банката. Вместо да разчита на нивото на безработица и праговете на инфлация, за да насочва очакванията, банката заяви, че ще разчита на по- широк кръг от икономически показатели при вземане на решението.
По- силният долар също натежа върху златото, като доларовият индекс нарасна с 0,7%, след като Фед намали количеството на месечно изкупуваните облигации.
Отдел “Анализи валутни пазари”, ФК “Логос-ТМ” АД