Google ще картографира човешкото тяло
Проектът Baseline, сочен за най-амбициозното научно начинание на корпорацията, може да промени здравеопазването и живота ни
Наука
Едва ли вече дори и ръководителите на онлайн гиганта Google могат да изброят всички технологични проекти, в които компанията участва. Най-популярната интернет търсачка, най-използваната операционна система за мобилни телефони, най-посещаваният уебсайт за видеохостинг и най-функционалната електронна поща са само върхът на огромния айсберг от платформи, приложения и услуги, създадени от компанията през последните години.
А напоследък все повече анализатори обръщат внимание, че тя постепенно се превръща от корпорация за онлайн услуги в много по-универсална организация, навлизаща във все повече не-дигитални научни и технологични сегменти. Тя вече направи сериозна заявка за водещо място в бъдещия пазар на автономни автомобили, успоредно с това финансира състезанието Google Lunar X Prize за изпращане на роботизирана сонда на Луната, а неотдавна придоби и компанията за интелигентни термостати Nest.
По всичко личи, че за амбициите на корпорацията дори небето не е сериозна граница и нейното ръководство си е поставило за цел тя да придобие водещ статут във всички важни сфери на обществения живот. Затова едва ли са били много изненаданите, когато Google анонсира най-новия си научен проект – Baseline Study. Става въпрос за мащабно начинание по картографиране на генетичната и молекулярна информация на хората по света. Въпреки че беше окачествено от вестник The Wall Street Journal като потенциално най-амбициозния научен проект на всички времена, проучването всъщност звучи като постижима задача за онлайн гиганта, предвид неговия досегашен опит със събирането, съхранението и обработката на големи масиви от данни.
Повече четете в бр. 41 на сп. "Икономика"