Учени от Оксфорд са постигнали пробив по пътя към неограничената енергия
Изследователи от Оксфорд, работещи в лаборатория във Франция, са постигнали пробив в областта на термоядрения синтез с експерименти, напомнящи епизод от „Стар Трек“, поне ако се съди по описанието в доклада на лабораторията.
Накратко, експертите изстрелват алуминиеви снаряди със скорост 1789 км/ч по мишена, съдържаща термоядрено гориво. Сблъсъкът предизвиква началото на реакцията, която е част от т.нар. ударен синтез. Това се случва с помощта на „мезомащабна“ газова пускова установка, според съобщението за пресата на иноватора First Light Fusion.
За справка, мезомащабът - термин, сякаш изваден от сюжета на приключението „Ентърпрайз“ - „обхваща пространствени измерения, свързващи нано- и макроскопичните мащаби, и многоизмерно пространство“, както е описано от Националната лаборатория в Лос Аламос.
Във Франция екипът на First Light Fusion работи по изследването заедно с експерти от Оксфордския университет в Европейския център за синхротронно лъчение. Според експертите, ако те е успешно, би могло да осигури нов подход за създаване на устойчиви реакции на термоядрен синтез, които да генерират изобилие от енергия без негативните странични ефекти.
Световната ядрена асоциация съобщава, че повече от 40% от топлинното замърсяване на планетата идва от изгарянето на мръсни енергийни източници за производство на електроенергия. Изпаренията се свързват с нарастващия риск от различни тежки метеорологични явления.
„Напредъкът, който екипът постигна с тези експерименти, е решаваща стъпка по пътя ни към осъществяването на търговски термоядрен синтез в голям мащаб“, казва Франсиско Сузуки-Видал от First Light, цитиран от Yahoo.
За разлика от деленето, използвано в около 440-те ядрени реактора в света, термоядреният синтез не произвежда дълготрайни радиоактивни отпадъци като част от по-безопасен процес, според WNA и Министерството на енергетиката на САЩ. Но поддържането на реакциите в голям мащаб от икономическа гледна точка е предизвикателство. Физикът Амори Ловинс, експерт от базирания в Колорадо мозъчен тръст за чиста енергия RMI, заяви пред The Cool Down, че възобновяемата енергия от вятъра и слънцето е по-достъпна за разработване, отколкото сегашните ядрени технологии.
Въпреки това пробивите, свързани с експерименти за термоядрен синтез, стават все по-чести в лабораториите по света. Експерти в Китай разработват така нареченото „изкуствено слънце“, което може да контролира екстремните температури отчасти с помощта на магнитни полета.
Изследването на First Light развива науката за ударния термоядрен синтез, като използва усилватели за намаляване на скоростта, необходима за сблъсъка с повишено налягане. Горивото също така „имплодира много по-бързо от първоначалния удар“, посочват от лабораторията. Споделената от разработчиците видео визуализация изобразява подобен на монета снаряд, който се удря в горивото, предизвиквайки реакция.
„Това са фантастични експерименти, използващи уникалните свойства на нашите съоръжения“, казва в съобщението Александър Рак, водещ учен във френското радиационно съоръжение.
Екипът е използвал вид рентгеново изображение, за да улови детайли от удара, наред с други диагностични методи. Тези констатации ще бъдат сравнени с усъвършенствани числени симулации като част от напредъка на изследването, посочват експертите.