Индустрията подкрепи новите такси за ВЕИ
Малките слънчеви, водни и вятърни мощности не натоварват мрежовите компании, бизнеса и обществото, твърдят БФИЕК и БАМИ и бизнеса
Мярка за възстановяване на баланса в енергетиката по цялата верига от производство до потребление и за по-справедливо разпределение на финансовите тежести заради увеличеното производство от ВЕИ. Така определиха повишаването на таксите за слънчеви, вятърни и водни централи Българската федерация на индустриалните енергийни консуматори(БФИЕК) и Българската асоциация на металургичната индустрия(БАМИ) в свое становище.
Членовете на двете организации, които имат най-голям дял в стоковата продукция и в износа на страната, приемат по принцип решението на ДКЕВР, но критикуват енергийния регулатор, заради едностранното му решение за таксите, без да го обсъдят с бизнеса.
Цените на енергията и мрежовите такси за индустриалните потребители в България се увеличиха значително през последните девет месеца. Само от юлското им поскъпване енергоинтензивните индустрии и големите консуматори трябва да платят с 50 млн. лв. повече за ток. Най-голям „принос” има повишението на такса зелена енергия с 300%, твърдят от големите фирми.
Целта за развитие на ВЕИ за 2012 год. , поета от България пред ЕС е преизпълнена в пъти. Затова индустрията предлага да се промени подходът към енергийните проекти и в бъдеще да се изграждат малки мощности от ВЕИ, разпределени на цялата територия на страната, а не концентрирани големи централи за стотици мегавати енергия. Едни соларни панели върху производствени халета, може да захранят консумацията на ток на предприятието, без да се плаща за доставка на енергия и за транспортни и мрежови разходи, коментира за www.economymagazine Константин Стаменов, председател на БФИЕК.