Искат поскъпване на тока с над 20%
Това е посочено в разчетите на ЕРП-тата, обяви председателят на енергийния регулатор Боян Боев
Над 20% поскъпване на тока от 1 юли са поискали енергоразпределителните компании (ЕРП). Това стана ясно от думите на председателя на Държавната комисия за енергийно и водно регулиране (ДКЕВР) Боян Боев по време на парламентарната комисия по енергетика. Депутатите разглеждаха казуса с неразплатените средства от ЕРП-тата към Националната електрическа компания (НЕК). По изчисления на НЕК дълговете на трите ЕРП-та - ЧЕЗ, ЕВН и Енерго-Про, надхвърлят 347 милиона лева. Те оспорват задълженията си, заради което случаят беше изпратен на прокуратурата. Днес на изслушването дойде и министърът на икономиката и енергетиката Драгомир Стойнев.
В ценовото си заявление за новия регулаторен период от 1 юли 2014 г. електроразпределителните дружества ЧЕЗ и "Енерго-Про" са поискали увеличение на дневната тарифа на електроенергия с 13-14%. За нощната тарифа поисканото увеличение е двойно, заяви Боев. За ЕВН поисканото поскъпване за нощна тарифа е 16%, а за ЧЕЗ - над 20%. По-рано от ЕВН обявиха, че са настояли за до 8% увеличение.
Боев обясни, че в ценовите заявления на дружествата, поне на пръв поглед, не е установено те да са включили некомпенсираните си разходи за зелена енергия за минал период, както това се очакваше да бъде направено.
Той посочи, че ценовите заявления на дружествата ще бъдат анализирани и до юни има много време да се установи дали те имат право да искат такова увеличение на цената на тока.
ДКЕВР ще инициира кръгла маса за решаване на проблема с дължимите суми между НЕК и трите дружества. Това ще стане след откритото заседание в ДКЕВР по темата на 7 април. Утвърдено е указанието за събиране на новата такса от 20 процента върху приходите от производството на енергия от ВЕИ и до 15 април дружествата трябва да преведат вноските за първите три месеца, съобщи още Боев пред журналисти, но не даде разяснения за каква сума става въпрос.
През април трябва да приключат и одитите на ДКЕВР в трите електроразпределителни дружества. В зависимост от резултатите от тях ДКЕВР ще вземе решение дали да започнат процедури за отнемане на лицензиите и на дейността "разпределение на електроенергия", коментира Боев в отговор на депутатски въпроси.
На заседанието си парламентарната комисия реши още да предложи спешни промени в Закона за енергетиката относно правната рамка при отнемане налиценза на ЕРП-тата, тъй като сега това не е изрично записано и при евентуално отнемане на разрешителното не е напълно ясно как ще работи назначен синдик.