Капиталовият пазар в eврозоната се е сринал. Да купуваме ли?
В момента пазарната капитализация на всички компании във валутния съюз е по-малка от технологичния сектор в САЩ
Обемът на капиталовия пазар в Еврозоната се е свил толкова много, че в момента той е по-малък от технологичния пазар в САЩ, пише CNBC. Според изчисления направени от Bank of America Merrill Lynch (BoAML) пазарната капитализация на технологичните компании в САЩ е 2.53 трлн. долара, докато целият капиталов пазар в Еврозоната се оценява на 2.503 трлн. долара.
Засега обаче анализаторите не са единодушни дали ниската цена на акциите в момента представлява възможност за инвеститорите да излязат на печалба в последствие или тенденцията на поевтиняване ще се запази и те ще продължат да губят.
"Сега има относително подценяване на компаниите в Европа, но това не променя факта, че има големи компании там. Ние търсим наистина големите, които имат достъп до финансиране и се представят доста по-добре от по-малките си конкуренти", коментира глобалният стратег на JPMorgan Asset Management Даниел Морис. "Европейските телекомуникационни и комунални компании все още се търгуват изключително добре", допълват от BoAML.
Заради финансовата криза, в последствие превърнала се в икономическа и дългова криза в Еврозоната, най-много пострадаха акциите на европейските банки. Комбинираната пазарна капитализация на финансовите институции в Еврозоната се оценява на 432 млрд. долара. Това е по-малко дори от оценката на австралийските банки, която благодарение на азиатските инвестиции е достигнала 433 млрд. долара.
"След няколко трудни години за финансовия сектор, белязани от национализиране на банки и много скандали, той е доста подценен спрямо представянето му през изминалото десетилетие", коментират от BoAML. Данните на инвестиционната банка показват, че Европейските финансови акции са се обезценили с 80% спрямо най-високите си стойности преди кризата и общата им оценка е 50% под балансовата стойност на банките.
Стойността на акциите в Еврозоната ще остане ниска докато не има по-голяма яснота за бъдещето на еврото", обосновава се Морис. Според него от голямо значение е дали Гърция ще остане в Еврозоната, и дали Испания и Италия ще прибегнат до искане на финансова помощ.