Кирил Гератлиев: Спряхме 250 европроекта заради липса на финансиране
Банките да намалят лихвите по кредитите за „Енергийна ефективност и Зелена икономика”, казва главният директор „Европейски фондове за конкурентноспособност” в МИЕТ
-Г-н Гератлиев, как върви усвояването по ОП Конкурентноспособност?
Към 31 октомври 2012 г. са договорени около 74% от отпуснатия ресурс по Оперативна Програма „Конкурентноспособност. Общият бюджет на програмата е 1,162 млрд.евро, или 2,273 млрд лева.
Освен голямата програма "Енергийна ефективност и Зелена икономика", по която се набират проекти, остават още 4 процедури, които трябва да бъдат отворени до края на програмния период и съответно договорени до 31 декември 2012 г. Това са проектите за изграждане на междусистемна газова връзка между България и Сърбия и за изграждане на Софийския технологичен парк. Двата проекта са на обща стойност около 100 млн.евро.
Предстои в началото на следващата година да стартираме още една схема за внедряване на иновации в микро, малки, средни и големи предприятия, с което планираме да договорим малко повече от 100% от общия ресурс на програмата.
Така ще подсигурим разплащанията в следващите три години. Знаете, че можем да разплащаме през 2013, 2014 и 2015 години.
В момента е разплатен 42% от ресурса или 484 226 326 евро. Разплащанията включват и инструмента „Джереми”.
Имаме още три години за разплащанията. В края на периода 2015 г. очакваме да завършим с между 92 и 95% разплащане. Това е добър процент, при наличния ресурс за схемите за безвъзмездна помощ и за стратегическите проекти.
-Но само 13 проекти са постъпили досега по Програмата „Енергийна ефективност и Зелена икономика”за малки и средни предприятия. Защо?
Министерството на икономиката има опит в дългогодишното партньорство с ЕБВР и успешно завършени проекти и програми за Енергийна ефективност и ВЕИ в бизнеса и индустрията.
Вярвам, че новата програма "Енергийна ефективност и Зелена икономика" също ще бъде успешна. Тя е много по-различна от останалите схеми, по които се изпълняват проекти по ОП „Конкурентноспособност” и трябва да се разбере, за да се оцени от фирмите.
В новата програма се изисква фирмите да извършат повече от 50% от работата по проекта преди да кандидатстват за безвъзмездно финансиране по Оперативната програма. Трябва да са провели процедурите за избор на изпълнител, да е извършен енергийният одит, да е попълнен формулярът за кандидатстване и чак тогава всички документи да се подадат при асистента по проекта или в Управляващия орган за одобрение.
В стандартните схеми всичко това се прави след подписване на договора за безвъзмездно финансиране. Докато тук, ако има някаква грешка на етап процедура или нещо не е съвсем правилно изчислено в енергийния одит, документът се връща за корекция и след като се коригира, се връща за одобрение от постоянно действаща комисия към Дирекцията.
- Получаването на кредит за предварително финансиране до 80% от проекта ли е проблемът в схемата „Енергийна ефективност и Зелена икономика”?
- Това е една от главните пречки в програма „Конкурентноспособност”. Особено при съчетаването на кризата в 2010 и 2011 г. Около 250 договора са били прекратени, защото не са осигурени необходимите средства за съфинансиране на проектите.
Именно затова в последната схема Министерството на икономиката, енергетиката и туризма избира за свой партньор Европейската банка за възстановяване и развитие, която осигурява кредитен ресурс от 150 млн.евро за съфинансиране на зелените проекти. 6 са търговските банки, които управляват отпускането на кредити за „Енергийна ефективност и зелена икономика”.
- Защо банките не дадоха по-добри лихвени условия, след като получават паричен ресурс от ЕБВР при облекчени лихвени условия ?
Това е въпрос, който наистина трябва да им зададем. Не мога да ви отговоря аз. Убеден съм, че финансовата схема при програмата „Енергийна ефективност и Зелена икономика” ще проработи. А след три години програмата ще бъде на първо или второ място по усвояване на отпуснатия от ЕС финансов ресурс.
Направихме две кампании сред малкия и среден бизнес, които са потенциалните потребители. Дойдоха над 1000 фирми, което означава, че има интерес към програмата.
- По старата методология ли се финансираха 250-те прекратени проекти по ОП Конкурентноспособност?
Да. Сега, за да защитим бизнеса, за да не прекратяваме договори и да не се налага да налагаме финансови корекции, обърнахме механизма.
Но трябва да направим трета, четвърта кампания, да обясним, че схемата е различна и много по-проста от стандартната, която се е изпълнявала в миналото.
- Към колко фирми е насочена Програмата "Енергийна ефективност и Зелена икономика" . Колко са малките и средни фирми в България?
Около 200 000 фирми. Но няма как ОП „Конкурентноспособност” да подкрепи всички.
Към настоящия момент имаме около 2 100 договора, които са или изпълнени, или в изпълнение към момента.
Планираме по схемите, които остават, да имаме още около 750-800 договора, което означава, че на края на периода за договаряне, в декември 2013 г., може би ще имаме 3000 договора.
Отворихме Програма „Енергийна ефективност и Зелена Икономика” на 28 юни т.г. Проекти се подават реално от септември. От 13-те внесени проекта сме върнали 11 за корекции. Схемата позволява да се връщат проекти, да се доработят, да се подобрят и да се внесат отново в Управляващия орган и асистента по проекта и след одобрение да се довършат и фирмите да си получат безвъзмездното финансиране.
- Какви промени очаквате през следващия програмен период, какви суми ще бъдат отпуснати за тази програма?
За суми е твърде рано да говорим. Многогодишната финансова рамка на ниво Брюксел все още не е готова. Ако тя бъде определена в началото на следващата година и ние ще можем да говорим за конкретни или близки до конкретните числа.
В момента подготвяме приоритетите и индикативните операции в новата оперативна програма. В първото полугодие на 2013 г. ще проучим опита на всички останали страни-членки, ще подготвим финансови схеми и ще ги популяризираме, за да не губим време и да ги стартираме веднага от януари 2014 г.
Изключително важно е да започнем да говорим за новия програмен период още сега. Да правим кампании, да обясняваме какъв вид схеми за безвъзмезна помощ и финансови инструменти ще има в новия програмен период.
За да можем да подготвим абсолютно всички фирми, които са заинтересовани, които ще участват в бъдещата програма, те трябва да знаят кое след кое ще следва, така че да няма проблеми в следващия програмен период.
Имаме споразумение със Световна банка, която ще подготви доклад за умна, интелигентна специализация на бъдещите сектори, които ще бъдат финансирани и подпомогнати с европейски средства.
На база на анализа на банката, ние ще подготвим приоритетните сектори. Това вероятно ще са секторите , които генерират добавена стойност, които са експортно ориентирани и ще насочим натам европейските средства, защото се нуждаем от растеж и от работни места .