Държавата иска да ограничи приходите на ВЕИ производителите
На целия бизнес в България са му обещани до март компенсации заради скъпия ток – при недостиг на пари във ФСЕС, ще плаща държавният бюджет
Както настояваха, работодателските организации ще получават компенсации заради високите цени на тока поне до март 2025 г. Енергийният министър Владимир Малинов ще предложи на Министерския съвет програмата за компенсации да е с продължителността на действие на специалния закон за удължаване на действието на държавния бюджет за 2024 г.
Колко ще струва новата програма, не стана ясно, но прагът за изплащането на компенсациите ще се запази на 180 лв., какъвто беше в последните шест месеца.
Има уверение
В петък Малинов и Асоциацията на организациите на българските работодатели (АОБР) са провели срещи с ГЕРБ-СДС, ПП-ДБ, ДПС-НН, ДПС-ДПС и БСП-ОЛ и от всички са получили разбиране и уверение за подкрепа.
Има уверение от всички партии след проведените срещи. Действащата разпоредба в закона за бюджета ще бъде включена в закона, който вече мина на първо четене“, обясни председателят на Асоциация на индустриалния капитал в България (АОБР) Васил Велев.
В момента, в който излезе удължаването на бюджета в Държавен вестник и влезе в сила, в същия ден Малинов ще поиска да бъде свикано заседание на Министерския съвет, за да бъде одобрена програмата.
Промени в програмата
Министърът допълни, че ще предложи и допълнение към приходите на програмата, в случай че има недостиг на средства във Фонд "Сигурност на Електроенергийната Система" (ФСЕС), държавният бюджет ще покрие дефицита за този период. Като причина министърът изтъкна, че
„Фондът следва да бъде балансиран“.
Такъв е примерът за месец декември 2024 г., когато се наложи актуализиране на бюджета на програмата заради повишеното потребление и по-високите спрямо прогнозата цени на електроенергията за периода от юли до декември 2024 г. Така необходимият ресурс за компенсиране на бизнеса за декември е общо 185 млн. лв., а дефицитът, който трябва да се покрие, е 105 млн. лв., които, ако програмата се приеме, ще идват директно от бюджета. Малинов увери, че има готовност дефицитът за последния месец на 2024 г. да бъде покрит от държавата.
Друга промяна, която Министерството на енергетиката предвижда, е да преразгледа праговете, над които производителите на електроенергия внасят средства във „Фонд сигурност на електроенергийната система“. Те ще бъдат ревизирани надолу, а целта е „да бъде ускорена приходната част на Фонда по тази програма“, обясни Малинов.
Колко надолу, е въпрос на анализ“, каза Малинов.
Той даде пример с ВЕИ производителите, за които в момента прагът е 300 лв. И дефакто, по думите му, "приходи във Фонда от ВЕИ-тата няма".
За АЕЦ „Козлодуй“ този праг е над 150 лв. и така държавната енергетика се превръща в основен „доставчик“ на приходите във ФСЕС, съответно за компенсациите на бизнеса.
Търсим балансирано решение“, каза министърът.
Бизнесът е несигурен
Според Васил Велев има несигурност у бизнеса и тази несигурност в производствените предприятия може да доведе до нов скок на инфлацията. Причината „по-високите цени, които са при отсъствие на компенсации, при тази несигурност, очевидно предприятията, където могат ще ги калкулират в произведените продукти и услуги. А другите, които не могат, ще ограничат производството, възнагражденията и числеността на персонала“, каза той.
180 лв. не е цената, която ни прави радостни", каза Васил Велев, обяснявайки, че конкурентите в Европа работят на цени около 120 лв.
Бизнесът все пак остава в протестна готовност и ако до 15 януари няма решения и не бъдат взети, той може да се превърне в митинг, каза Велев.
На въпрос защо бизнесът не сключва дългосрочни договори за доставка на електроенергия, отговор дойде от Константин Стаменов, председател на Комитета по енергетика към Конфедерацията на работодателите и индустриалците в България (КРИБ), според който предлагане на такива договори няма и въпросът трябва да се отнесе към електропроизводителите.