„Златната епоха на Америка започва“: Тръмп се завърна в Белия дом
Първата инаугурация на Доналд Тръмп беше през януари 2017 г., а сега положи клетва като 47-ия президент на САЩ
Доналд Тръмп положи клетва като президент на САЩ на официална церемония, поставяйки началото на още един турбулентен четиригодишен мандат с обещания да разшири границите на изпълнителната власт, да депортира милиони имигранти, да осигури възмездие срещу политическите си врагове и да трансформира ролята на САЩ в световна сцена, предава Reuters.
Златната епоха на Америка започва сега. От този ден насетне нашата държавата ще просперира и ще бъде уважавана по целия свят. Всички държави ще ни завиждат и няма да позволим да се възползват от нас. Всеки ден аз ще поставям Америка на първо място“, заяви 47-ият президент на САЩ по време на първата си реч.
Нашият суверенитет ще бъде осигурен, сигурността ще се върне, правото ще се хармонизира. Топ приоритет е да създадем нация, която е горда, просперираща и свободна. Америка скоро ще бъде по-велика, по- силна и по-изключителна отколкото преди, коментира още Доналд Тръмп.
Връщам се на поста като президент, убеден, че сме в началото на нова ера на национален успех. Промяната залива страната и Америка има шанса да се възползва от това. Предизвикателствата са много, но ние ще ги победим.“
Тръмп отправи и критики към администрацията на Байдън. Заяви, че правителството е било корумпирано и че не е могло да се справи с мигрантите и защитата на държавата.
Встъпването в длъжност на Тръмп e триумфалното завръщане на политическата сцена, тъй като той оцеля в два процеса за импийчмънт, присъда за престъпление, два опита за убийство и обвинение за опит да отмени загубата му на изборите през 2020 г.
Церемонията се провежда в Ротондата на Капитолия на САЩ, четири години след като тълпа поддръжници на Тръмп нарушиха символа на американската демокрация в неуспешен опит да предотвратят поражението на републиканеца през 2020 г. от демократа Джо Байдън. Клетвата е преместена на закрито за първи път от 40 години заради големите студове.
Тръмп, първият президент на САЩ от 19-ти век, спечелил втори мандат след загубата на Белия дом, каза, че ще помилва над 1500 души, обвинени във връзка с нападението от 6 януари 2021 г.
Това обещание е сред поредица от действия на изпълнителната власт относно имиграцията, енергетиката и митата, които Тръмп възнамерява да подпише веднага. На митинг в неделя във Вашингтон Тръмп обеща да наложи строги имиграционни ограничения в първия си ден.
Както направи през 2017 г., Тръмп влиза в длъжност като хаотична и разрушителна сила, обещавайки да преработи федералното правителство и изразявайки дълбок скептицизъм относно водените от САЩ съюзи, които оформиха глобалната политика след Втората световна война.
Бившият президент се завръща във Вашингтон насърчен, след като спечели националния народен вот над вицепрезидента Камала Харис с повече от 2 милиона гласа благодарение на огромното разочарование на гласоподавателите от постоянната инфлация. През 2016 г. Тръмп спечели електоралната колегия - и президентството - въпреки че получи близо 3 милиона гласа по-малко от Хилари Клинтън.
Джереми Сури, президентски историк в Тексаския университет в Остин, сравни настоящата епоха с края на 19-ти век, когато Гроувър Кливланд стана единственият друг президент, спечелил непоследователни мандати. Подобно на сегашната ситуация, каза той, това беше време на катаклизъм, тъй като индустриалният напредък трансформира икономиката, неравенството в богатството експлодира и делът на имигрантските американци достигна исторически връх.
Това, за което наистина говорим, е фундаментално различна икономика, фундаментално различна държава по отношение на нейния расов, пол и социален състав, и ние като страна се борим да разберем какво означава това“, каза той. — Това е екзистенциален момент.
Тръмп ще се радва на републиканско мнозинство и в двете камари на Конгреса, които са почти изцяло прочистени от всякакви вътрешнопартийни дисиденти. Неговите съветници са очертали планове за замяна на безпартийните бюрократи с ръчно подбрани лоялисти.
Още преди да встъпи в длъжност, Тръмп създаде съперничещ център на власт в седмиците след изборната си победа, срещайки се със световни лидери и предизвиквайки ужас, като размишляваше на глас за превземането на Панамския канал, поемането на контрол над територията на Гренландия, на съюзника на НАТО Дания и налагането на мита на най-големите търговски партньори на САЩ.
Влиянието му вече се усети в съобщението на Израел и Хамас миналата седмица за споразумение за прекратяване на огъня. Тръмп, чийто пратеник се присъедини към преговорите в Катар, предупреди, че ще се разплащат, ако Хамас не освободи заложниците си преди встъпването в длъжност.
Тръмп твърдеше по време на кампанията, че ще прекрати руско-украинската война в първия си ден, но съветниците му признаха, че всяко мирно споразумение ще отнеме месеци.
За разлика от 2017 г., когато зае много висши длъжности с институционалисти, Тръмп даде приоритет на лоялността пред опита при номинирането на набор от противоречиви избраници в кабинета, някои от които са откровени критици на агенциите, които са избрани да ръководят.
Той също така има подкрепата на най-богатия човек в света Илон Мъск, който похарчи повече от 250 милиона долара, за да помогне на Тръмп да бъде избран. Други технологични лидери милиардери, които се опитаха да се възползват от бъдещата администрация, като Джеф Безос от Amazon, Марк Зукърбърг от Meta, Сундар Пичай от Alphabet и Тим Кук от Apple, се присъединяват към Мъск в присъствието на церемонията, предава медията.
„Касапница“
Церемонията се провежда при засилени мерки за сигурност след кампания, подчертана от увеличаване на политическото насилие, което включва два опита за убийство на Тръмп, включително един, при който куршум одраска ухото му.
Федералните власти също са нащрек след нападението на Нова година в Ню Орлиънс, когато следователите казват, че ветеран от американската армия, вдъхновен от Ислямска държава, се е врязал с пикап в тълпа от празнуващи, убивайки 14 души. Миналата седмица ФБР предупреди за потенциален имитатор на атаки.
Преди осем години Тръмп произнесе мрачна реч при встъпването си в длъжност и обеща да сложи край на „американската касапница“ на градовете, които според него са пронизани от престъпност и меки граници. Това бе отклонение от тона на оптимизъм, възприет от повечето новоизбрани президенти.
Сред парада на деня Тръмп ще започне да подписва първите от десетки изпълнителни заповеди.
Някои действия ще започнат да затягат имиграционните правила, като се опитват да класифицират наркокартелите като „чуждестранни терористични организации“ и да обявят извънредно положение на границата между САЩ и Мексико, наред с други действия, каза източник, запознат с планирането. Други заповеди може да имат за цел премахване на екологичните разпоредби на Байдън и изтегляне на САЩ от Парижкото споразумение за климата, казаха източници.
Много от изпълнителните заповеди вероятно ще бъдат изправени пред правни предизвикателства.
Тръмп ще бъде първият престъпник, който ще влезе в Белия дом, след като съдебните заседатели в Ню Йорк го признаха за виновен във фалшифициране на бизнес записи с цел прикриване на тайни пари, платени на порнозвезда. Той избегна наказание при произнасянето на присъдата си, отчасти защото съдията призна невъзможността да наложи наказания на бъдещ президент.
Спечелването на изборите също освободи Тръмп от две федерални обвинения - за заговор за отмяна на изборите през 2020 г. и за запазване на секретни документи - благодарение на политиката на Министерството на правосъдието, че президентите не могат да бъдат преследвани, докато са на поста.
В доклад, публикуван миналата седмица, специалният прокурор Джак Смит каза, че е събрал достатъчно доказателства, за да осъди Тръмп в изборното дело, ако се стигне до съд.