Каква е ролята на България в изграждането на бъдещия „Дунав мост 3“
През 2027 г. ще приключат предпроектните проучвания за инфраструктурата от двете страни на р. Дунав при Русе и Гюргево
Румъния има роля на координатор по проекта, свързан с бъдещия „Дунав мост 3“ и отговаря за реализацията на проучвателните дейности за изграждане на самото съоръжение, както и довеждащата инфраструктура на румънска територия. България има ролята на бенефициент по проекта и носи отговорност за осъществяването на проучвателните дейности за свързващата и довеждаща инфраструктура от българска страна.
Това става ясно от отговор на служебния министър Красимира Стоянова на парламентарен въпрос относно причините построяването на новия мост в района Русе-Гюргево да се изпълнява от румънската страната.
Следва да се отбележи, че българската и румънска страна имат равна тежест при вземането на решения по време на изпълнението на проекта и при определянето на ключови параметри на бъдещото съоръжение“, посочва министър Стоянова.
Припомняме, че миналата година Европейската изпълнителна агенция за климата, инфраструктурата и околната среда (CINEA) одобри 6.9 млн. евро за предпроектно проучване на съоръжението. Третият мост бе одобрен като проект за финансиране по линия на военния компонент на Механизма за свързаност на Европа.
През септември Румъния стартира търг за предпроектно проучване за над 12 млн. евро. Предстои България пък да обяви процедури за довеждащата инфраструктура към бъдещото съоръжение.
В отговора си служебният транспортен министър допълва, че при изпълнението на проекта се очаква да бъде идентифициран най-подходящ подход за изграждане на мостовото съоръжение, включително по отношение на технологията на строителство, прогнози за трафик и натоварване, транспортна свързаност, екологични и социално-икономически аспекти.
Какви дейности ще изпълнява всяка една от страните?
България трябва да подготви следните документи – предпроектно проучване и идейно проектиране на инфраструктурата за достъп от българската страна, одит на пътната безопасност, проект на проучване за осъществимост на инфраструктурата за достъп в България, финансов анализ на избрания вариант за въпросната инфраструктура, идеен проект и решение за ОВОС за нея.
Стоянова посочва още, че в Румъния е в ход процедура за възлагане на поръчка за изготвяне на предпроектното проучване и прилежащата инфраструктура от румънския бряг. Тя е била удължавана няколко пъти поради постъпили запитвания от потенциални участници. Очаква се през февруари или март тази година да има избран изпълнител.
След сключване на договора, българската страна ще стартира подготовка на поръчка за предпроектно проучване на прилежащата инфраструктура на българския бряг.
През 2027 г. се очаква да има завършени предпроектни проучвания за моста и прилежащата инфраструктура от двете страни, като междувременно ще се търсят различни възможности за финансиране на инвестиционното предложение“, посочва Стоянова.
Ще се разглеждат възможности за безвъзмездни средства, заемно финансиране и публично – частно партньорство. Все още не са водени разговори с Румъния за това, тъй като първо трябва да се уточнят инвестиционните параметри и начина на реализация на моста.