България може да поиска извънреден доклад за еврото до края на януари
Новото редовно правителство ще преправя Бюджет 2025
България може да поиска извънреден конвергентен доклад за еврото от Европейската централна банка (ЕЦБ) и Европейската комисия (ЕК) до края на януари. Това заяви бившият служебен финансов министър Людмила Петкова пред БНР.
Причина за коментара ѝ са данните на Националния статистически институт (НСИ) от ден по-рано, които показаха сравнително оптимистична картина за ръста на цените у нас. Официалните данни от европейската статистическа служба Евростат – които двете институции ще използват за своя доклад – се очаква да бъдат публикувани в петък и от тях ще стане ясно дали страната ни наистина покрива инфлационния критерий за присъединяване към еврозоната.
Приключихме 2024 г. с дефицит от 3%. По отношение на критерия за ценовата стабилност очакваме официалните данни за инфлацията с цел подаване на искане за извънредни конвергентни доклади. Може би до края на януари е добре страната ни подаде това искане и такива са водените преговори с ЕК и ЕЦБ - те очакват от нас точно това“, заяви Людмила Петкова при официалното предаване на поста на новоизбрания финансов министър Теменужка Петкова.
Economic.bg припомня, че през юли миналата година парламентът задължи МФ да поиска извънреден доклад за конвергенция в срок до две седмици, след като България изпълни всички критерии за прием в еврозоната. В случай че това бе станало в рамките на 2024 г., правителството трябваше задължително да поиска дата за присъединяване 1 юли 2025 г. Тъй като това не се случи, очакванията са евентуалното членство на България във валутния съюз да стане факт от 1 януари 2026 г.
При поемането на щафетата днес новоизбраният ресорен министър в кабинета „Желязков“ Теменужка Петкова потвърди, че приемането на еврото остава приоритет.
Имаме възможност да влезем в еврозоната и този шанс не бива да бъде пропилян. Ще положим всички усилия България да има отново стабилни публични финанси“, увери новият редовен министър на финансите.
Тя обаче предупреди, че дупката в хазната от 18 млрд. лв. трябва да бъде преодоляна и затова предстои преправяне на силно критикувания Бюджет 2025.
Бюджетът за 2025 г. е едно от най-големите предизвикателства пред новото правителство. Това, което се случи през последните вече близо четири години в България, е меко казано тревожно. Всички ние виждаме последиците. Дефицитът е 18 млрд. лв. и трябва да се търсят начини той да бъде преодолян“, заяви Теменужка Петкова при встъпването си в длъжност.
Думите ѝ бяха потвърдени и от бившия финансист №1 Людмила Петкова, която ще остане във ведомството като заместник-министър. По думите ѝ Бюджет 2025 „ще бъде променен съобразно политиките на новото правителство“, а вариантите за това са два - или да бъде изтеглен сегашният законопроект, или по вече внесения да се направят промени между двете четения.