Китай задава реформите за десетилетието на тайна среща
Лидерите на втората по големина световна икономика се опитват да прокарат мерки, които да доведат до по-устойчив растеж
Китайските лидери започнаха 4-дневната си тайна среща в събота, след която ще бъде зададена програма за реформи във втората по големина световна икономика през следващото десетилетие. Управляващите в Пекин се опитват да прокарат мерки, които да доведат до по-устойчив растеж на икономиката след три десетилетия на главоломни повишение, съобщи Reuters.
Президентът на Китай Си Дзинпин (на снимката) и премиерът на страната Ли Къцян са изправени пред предизвикателството да намерят нови двигатели на растежа на китайската икономика, тъй като стопанството в комунистическата страна видимо губи инерция, обременено от промишления свръхкапацитет, купищата дългове и покачващите се цени на жилищата.
Срещата, която се провежда при изключително строги мерки за сигурност в хотел от съветската епоха в западната част на Пекин, ще покаже колко ангажирано е новото ръководство на Китай с реформите в страната, след като официално пое властта през март. Предварителните очаквания са именно икономическите реформи да доминират срещата на 205-членния Централен комитет на управляващата Комунистическа партия в Китай.
Според източници Reuters мощни групи по интереси в комунистически Китай, сред които леви или консервативни политически кръгове, местни власти, държавни предприятия и държавни банки, се противопоставят на някои от бъдещите реформи. Недоволството засега е към планираното освобождаване на лихвите и превръщането Шанхай в зона за свободна търговия.
Както по традиция се случва официалните новини от срещата се очаква да бъдат разпространени от държавния официоз - агенция "Синхуа", в последния ден от срещата на китайските лидери.