Комитет на „Набуко“ в София
България излиза с концепция за първия етап на Набуко-Запад
На 10 декември
На 10 януари ще има политически комитет на Набуко в България. и се надяваме дотогава да имаме ясна концепция за реализацията на "Набуко Запад", поне на нейния първи етап. Това съобщи министърът на икономиката, енергетиката и туризма Деян Добрев в отговор на въпрос на Economymagazine.
Министър Добрев обясни, че с премиера вече са обявили преди месец-месец и половина във Виена/ Австрия е една от европейските държави, участнички в проекта/, че България е готова да финансира със собствени средства участъка на тръбата на българска територия между нашата газопреносна система и българо-турската граница.
Както Economymagazine вече написа, идеята е да се ускори изграждането на българо-турската интерконекторна връзка и тя да съвпадне с първата част на газопровода "Набуко Запад". Интерконекторът с Турция е много важен, защото има вариант, той да стане част от проекта "Набуко" в първата му част . Това се договаря с инвеститорите на Набуко. Дали е възможно или не, ще се види в близките месеци, обясни Валентин Кънев, изпълнителен директор на Черноморската петролна и газова Асоциация.
Газовата връзка цели да диверсифицира газовите доставки. Тя трябва да влезе в експлоатация в края на 2014 г. , според 10 годишната Програма за развитие на Булгартрансгаз.
Трасето на тръбата е с дължина 75 км на българска територия и 130 км на турска. Цената на инвестицията за изграждане на българския участък е около 75 млн. евро Булгартрансгаз може да финансира със собствени средства проекта, както са обявили премиерът Борисов и министърът на енергетиката Делян Добрев във Виена. Възможно е в инвестицията да участва също частен партньор.
Другият маршрут на европейския проект "Набуко" – е Трансадриатическият, който минава през Турция , Гърция , Албания, Италия.
Маршрутът на Набуко-Запад е през Турция, България, Румъния, Унгария, Австрия.