Луд, по-луд, Ричард Брансън
"Смелите не живеят дълго, но предпазливите изобщо не живеят" се превръща в житейски мотив на милиардера
Предприемач, авантюрист, навлязъл в бизнеса на 16 години, преминал през продажбата на грамофонни плочи, за да достигне до продажбата на билети за междугалактически полети. Човек, преборил се с дислексията, изоставил училището, за да получи впоследствие титлата "сър" от английската кралица. Всичко това описва една личност - вдъхновяваща, авантюристична, човек на риска, импулсивен, гениален и наричан понякога ексцентрик и странен - Ричард Брансън.
Първото си бизнес начинание британецът започва на 16-годишна възраст. Тогава започва да издава списанието Student заедно с приятеля си Джони Джемс. Целта му е да го превърне в "британския Rolling Stone и дори успява да получи интервюта от звезди като Ванеса Редгрейв, Мик Джагър и Джон Ленън. Новото му начинание го пленява до такава степен, че на 17 години решава да напусне училище.
Предприемаческият дух на Брансън го кара да развива още от бизнес идеите си и в последствие той започва да изкупува редки плочи и да ги препродава. Отначало ги предлага от багажника на колата си, а в последствие ги разпространява и по пощата. Така се ражда прословутата марка Virgin - от идеята да предлага редки и изчерпани в търговската мрежа грамофонни плочи.
Следва откриването на първия музикален магазин на Оксфорд Стрийт в Лондон, една от най-известните търговски улици през 70-те. По този начин Брансън слага началото на Virgin Group. В момента под шапката й развиват дейност около 400 компании.
В групата влизат звукозаписна компания, авиопревозвач, хотелски и туристически бизнес, мобилни комуникации, железопътен транспорт, финанси, както и организирането на частни космически полети и участието във Формула 1.
Първия си милион Брансън прави на 24 години. През 1992 г. той продава най-стария си бизнес - Virgin Music Group на Thorn EMI. Сделката оценява музикалния бизнес на Virgin на 1 млрд. долара.
Продажбата му позволява да развие създадената през 1984 г. авиокомпания Virgin Atlantic Airways, която успява да стане основен конкурент на британския държавен превозвач British Airways.
Сред останалите му най-големи бизнеси са създадената през 1999 г. телекомуникационна компания Virgin Mobile. В списъка са още телекомът Virgin Australia, железопътната компания Virgin Trains и Virgin Express. През 2004 г.
Брансън създава и компанията за космически полети Virgin Galactic. Последният проект на компанията е корабът за космически туристи SpaceShipTwo. Проектът продава резервации за космически полети от 2005 г., въпреки че още не е определена точната дата на първия полет. Цената на билета е 200 000 долара.
Бизнесът като забавление
Брансън прави бизнес и се забавлява така, както никой друг не умее.
Казва, че никога не е целял да печели пари. Каквото и да прави, винаги се стреми да се забавлява и да опитва нови неща. Този стремеж го кара да живее непрекъснато на пълни обороти.
Брансън е превърнал принципа "Смелите не живеят дълго, но предпазливите изобщо не живеят" в свой житейски девиз, а "Майната му! Да го направим!" - в основен бизнес подход.
Има уникалната способност да поема удари, да приема както доброто, така и лошото. Потенциалът му да се изправя отново на крака е колосален.
Луд, по-луд, Ричард Брансън
Брансън обаче е известен не само с добрите си бизнес идеи, но и със страстта си към приключенията и адреналина. През 1998 г. опитва околосветско пътешествие с балон, който пада край Хаваите. Спечелва наградата "Синята лента" за най-бързо пътуване през Атлантическия океан, след като в предишния си неуспешен опит едва не се удавя, докато в болницата се ражда второто му дете.
Наскоро Брансън обяви, че ще включи цялото си семейство в първия космически полет за туристи организиран от Virgin Galactic, включително и двете му деца.
До момента Virgin Galactic е получила 529 заявки за пътуване с туристическата совалка, като сред желаещите е актьорът Ащън Къчър и легендарният учен физик Стивън Хокинг, който е прикован в инвалидна количка. По думите на Брансън, първият туристически полет в космоса трябва да се състои през декември 2013 г.
Прави добро!
Освен всичко друго Брансън е и филантроп. За него правенето на добро е като цел в цел в живота и дори една от "деветте бизнес и житейски заповеди", които той следва, е "Прави добро!". Участва в безброй благотворителни кампании, които понякога са доста ексцентрични.
През 2010 г. британският милиардер губи облог с президента на AirAsia X Тони Фернандес и трябва да влезе в ролята на стюардеса при полет на азиатската компания от Лондон до Куала Лумпур. Милиардерът e загубил облог в последния Гран При за сезона от Формула 1 в Абу Даби, тъй като неговият тим Virgin Racing е завършил след Lotus Racing, собственост на азиатския бизнесмен. И тук Брансън работи за благородна кауза, като обявява цена от 650 000 долара, която някой "щастливец" трябва да плати, за да обръсне краката му преди полета. Парите са предназначени за благотворителност.
Малко преди войната с Ирак той прави план как да може да я спре, защото, ако Буш казва, че "войната е необходимо зло", за него тя е "далеч по-зло, отколкото е необходимо".
И така, изпраща писмо до Нелсън Мандела, в което му предлага да убеди Саддам Хюсеин да се оттегли в Либия, за да спре американската инвазия. На 17 март 2003 г. самолет на Virgin е изпратен да закара Мандела в Багдад, но планът не проработва - два дни по-късно започват бомбардировките над града. За което Брансън казва: "Не съжалявам за нищо в живота си повече от това".
Личен живот
Брансън е роден на 18 юли 1950 г. в графство Съри. Израства в обикновено семейство. Като дете страда от дислексия (болест, която му пречи да чете и пише нормално), но после се оправя. През 1972 година се жени за приятелката си Кристен Томаси. През 1989 г. се жени отново за Джоан Темпълман, десет години по-късно получава титлата "сър" от английската кралица за "служба на предприемачеството".