Москва и София узаконяват „Южен поток“ с помощта на OMV
"Добивният" газопровод щял да свързва България с находищата на австрийците в Черно море, твърди ИТАР–ТАСС
Нова "вратичка"
Руският енергиен монополист „Газпром“ може да използва австрийската петролногазова компания OMV, за да узакони амбициозния газопровод „Южен поток“ на българската територия. „Русия и България обсъждат вариант за преквалифицирането на българския участък на проекта в „добивен“, информира агенция ИТАР-ТАСС, като цитира свой анонимен източник.
Според него този въпрос е поставен миналата седмица в Москва по време на преговорите между еврокомисаря по енергетиката Гюнтер Йотингер и руския енергиен министър Александър Новак.
Неслучайно, ИТАР-ТАСС припомня, че OMV не само е партньор на „Газпром“ в австрийския участък на „Южен поток“, но и има лиценз за проучвания и добив в българското Черноморие. „Затова газопроводът, който например бъде изграден от OMV от морското находище, по-нататък би могъл да бъде включен в „Южен поток“ чрез преотстъпване на правата“, пише агенцията.
Същевременно наскоро букурещкият вестник Adevarul и др. медии в северната ни съседка съобщиха, че OMV, която вече активно работи в румънските териториални води, се надява да изнася своето гориво през „Южен поток“. Директно това не би могло да стане, но през румънската газотранспортна система (ГТС), свъзрзана с българската чрез газов интерконектор или през съществуващата мрежа, на теория е възможно.
Тъй като "добивният" газопровод се използва за „свързването на газовите сонди с технологичните инсталации за подготовка на газа за транспортиране и газоразпределителните възли“, „Южен поток“ няма как да се отнася към такива, ако не бъде директно свързан за българските или румънските находища на OMV.
Министърът на икономиката и енергетиката на БСП Драгомир Стойнев, както и наследилият го Васил Щонов не веднъж заявяваха, че се работи на ниво експерти по договора за достъп на трети страни до „Южен поток“. Най-вероятно „Газпром“ е готов да предостави тръбата на ОМV за газовия й добив в Румъния и България - находищата на компанията се намират близо едно до друго в Черно море.
Въпреки че ръководството на Българския енергиен холдинг (БЕХ), в лицето на уволнения Димитър Христозков не се подчиняваше на министър Щонов, очевидно има и други български чиновници, които сътрудничат с "Газпром" по въпроса. Не е ясно за какво "замразяване" става дума, след като според ИТАР-ТАСС "България работи заедно с Русия" по вариантите за избягване на Третия енергиен пакет на ЕС. Както е известно, първият опит с лобистките "поправки" на БСП в Закона за енергетиката (ЗЕ) не бе успешен, след като Народното събрание бе разпуснато.