Колко печели наистина „Булгартрансгаз“ от транзита на руски газ през България?
Енергийният министър Владимир Малинов в крайна сметка разкри информацията за финансовите резултати на разширението на „Турски поток“ през страната
Близо месец, след като енергийният министър Владимир Малинов не отговори на въпроса на депутата от „Демократична България“ Ивайло Мирчев какъв процент от приходите на „Булгартрансгаз“ идват от транзитни такси през „Турски поток“, ресорният министър в крайна сметка е дал детайлна информация на други въпроси по темата от народни представители.
Депутатът от ГЕРБ Теменужка Петкова е попитала Малинов какви са генерираните приходи, реални разходи и печалби от въведените в експлоатация точки - входна на газопровода Странджа/Малкочлар и изходната му при Киреево/Зайчар.
За предоставяне на детайлните данни се допълва, че Малинов е „възприел подход за разглеждане на нововъведената в експлоатация инфраструктура като отделен проект, а не като част от инфраструктурата на оператора“.
Какви са печалбите?
За общо четирите години, откакто действа газопроводът, отчетените приходи са на обща стойност 1.73 млрд. лв. В тях са включени обвързващите догoвори с „Газпром експорт“ за резервиране на капацитет за следващите 20 год. – до 2039 г. (1.56 млрд. лв.), както и приходите от предлагания свободен капацитет на междусистемните точки – 167 млн. лв.
Разходите за обслужване на газовата връзка, които включват, материали, охрана, ток, персонал, социални разходи, застраховки и местни данъци и такси за компресорни станции Расово, Нова Провадия и газоизмервателна станция – Странджа, са общо 32 млн. лв.
Така, печалбата на мащабния газов проект „Балкански поток“ за четири години експлоатация е общо 1.69 млрд. лв.
Всички посочени данни обхващат периода от влизането в сила на условията по обвързващите договори 1 януари 2020 г. до 31 декември 2024 г.
Резултати за 2024 г.
Приходите, които „Булгартрансгаз“ реализира от „Балкански поток“ през 2024 г. са общо 530 млн. лв. 480 млн. лв. от тях са от сключения дългосрочен договор с руската компания, а 50 млн. лв. са от предлаган свободен капацитет.
Разходите по проекта за миналата година са общо 9.6 млн. лв. Така, печалбата на база реално извършени разходи, е в размер на общо 520.4 млн. лв. за 2024 г.
Припомняме, че разширението на „Турски поток“ през България, което позволи на Владимир Путин да заобиколи Украйна, беше изградено за рекордно кратък срок – година и три месеца.
Мащабният енергиен проект е с дължина 474 км, а по трасето тече руски газ, който достига през България до Сърбия и Унгария. От април 2022 г. страната ни не получава газ от него. Цената, която България плати за изграждането му, е около 3 млрд. лв.